Hlavní navigace

Cena stále dominuje, čím dál více lidí se ale vrací do svých oblíbených e-shopů

2. 5. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 329515
Většina zákazníků si pořád vybírá e-shop na základě nejnižší ceny. Postupně ale roste počet nakupujících, kteří raději volí svůj oblíbených obchod.

Cena zůstává klíčovým faktorem při výběr zboží v e-shopu. Více než polovina zákazníků (50 až 65 % z nich), kteří nakupují na internetu, se prvně obrátí na srovnávače zboží. Následně se tato skupina dělí na ty, kteří se rozhodují pouze na základě nejnižší 19 – 24 procent všech nakupujících) a na ty, kteří po výběru nejlevnějších obchodů ještě zkoumají další atributy (31 – 46 procent všech nakupujících). Vyplývá to ze studie chování internetových zákazníků Asociace pro elektronickou komerci (APEK), která se zajímala o to, jakou strategii při výběru e-shopů a nákupu samotném spotřebitelé používají.

Čtěte také: Osobní odběr zdarma je proti filosofii internetového obchodování. Možná

Lidé se více vrací do oblíbených e-shopů

Navzdory tomu, že většina zákazníků stále vybírá zboží dle ceny, stoupá počet nakupujících, kteří důvěřují vyzkoušeným e-shopům a vrací se do nich i přes vyšší cenu zakoupeného zboží. Do svých oblíbených online obchodů míří primárně 15 až 23 procent zákazníků. Tento stoupající trend potvrzuje, že kvalita služeb a renomé konkrétních internetových obchodů hraje stále větší a větší roli, upozornil APEK ve své tiskové zprávě.

Co se týče výběru konkrétního zboží, 60 % zákazníků připouští, že si před nákupem alespoň někdy zboží prohlédnou v kamenném obchodě. Poté si vyberou e-shop, který má nižší ceny než klasické kamenné prodejny. Více než třetina nakupujících pak takovouto strategii nepoužívá nebo pouze ve výjimečných případech.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).