Hlavní navigace

Daňový balíček dostal zelenou. Omezí se paušály, zvýší se sleva na děti

24. 9. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa/MAFRA/Tomáš Krist
Sněmovna dnes schválila navrhovaný daňový balíček, který zavádí třetí sazbu DPH, vyšší slevu na děti a také omezení paušálů. Návrh teď míří do Senátu.

Novela zákona o daních z příjmů přinese od nového roku spoustu důležitých změn. Sněmovna dnes schválila třetí, desetiprocentní sazbu daně z přidané hodnoty. Vztahovat se bude na kojeneckou výživu, knihy a léky, ale také na veterinární léčiva. 

Už dříve jsme psali: Babiš prosazuje třetí sazbu DPH, za ideální stav ale považuje pouze sazby dvě

Ilustrační obrázek.
Autor: Isifa/MAFRA/Tomáš Krist

Daňový balíček prošel. Teď míří do Senátu. 

Cílem nové sazby je snížení cen pro koncové spotřebitele, vysvětlil už dříve premiér Bohuslav Sobotka. Součástí schválené předlohy je i zrušení sjednocené daně z přidané hodnoty na 17,5 procenta od roku 2016.

Čtěte také: Přepisujte cenovky, třetí sazba DPH je na zdárné cestě ke schválení

Zvýší se daňová sleva na druhé a další dítě

Aktuálně je možné na každé dítě odečíst z daní 13 404 Kč ročně, tedy 1117 Kč měsíčně. Na základě schváleného návrhu se má sleva na druhé dítě zvýšit o 200 Kč měsíčně a na třetí o 300 Kč měsíčně. Vláda chce v budoucnu dále slevy zvyšovat. Do roku 2017 by měla sleva na druhé dítě vzrůst až o 500 korun a na třetí i další dítě o 900 korun měsíčně.

Čtěte také: Od roku 2016 by mohly být opět jen dvě sazby DPH

Vrátí se daňová sleva pracujícím a podnikajícím důchodcům

Pracující důchodci si budou moci od roku 2015 uplatnit slevu 24 840 korun. Je také obnoveno zdanění důchodů těm seniorům, kteří si přivydělají za rok víc než 840 000 korun, ať už prací, podnikáním nebo pronájmem.

Čtěte také: Pracujícím důchodcům se vrátila sleva na dani. Co teď mají dělat zaměstnavatelé?

Omezí se výdajové paušály pro živnostníky

Schválený návrh obsahuje omezení daňových paušálů živnostníků na dva miliony korun. Jedná se o paušály ve výši 60 i 80 procent. Živnostníci si budou moci nadále uplatňovat slevu na poplatníka. Nedočkají se však znovuzavedení slevy na manželku a děti.

Čtěte také: Výdajové paušály půjde použít, i když budete mít příjem vyšší než 2 miliony Kč

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).