Hlavní navigace

Dopravci se bouří proti zákazu jízd

28. 3. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Autodopravci protestují proti návrhu, který počítá s tím, že by kamiony nesměly na dálnice nejen v neděli, ale i v pátek odpoledne. Automobilky a jejich dodavatelé by tím prý přišli o miliardy. Proti rozšíření celoročního zákazu jízd chtějí pořádat protesty.

S návrhem nedávno přišel ministr dopravy Aleš Řebíček společně se šéfem resortu životního prostředí Martinem Bursíkem. Podle našich výpočtů by dopady na průmysl dosáhly 8,5 miliardy, v této částce ale ještě nejsou zohledněny případné škody v sektoru služeb a obchodu, tvrdí viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Pokus návrh projde, kamiony by na dálnice a hlavní silnice nemohly vyrazit v pátek po celý rok mezi 15. a 20. hodinou a téměř po celou neděli. V okolních státech platí nedělní zákaz jízdy po celý rok. V letním období jsou navíc v Německu a na Slovensku omezeny sobotní jízdy, Rakušané mají sobotní odpolední zákaz po celý rok. Jedinou zemí ve střední Evropě, která zakazuje jízdu kamionům i v pátek večer, je Polsko. Zákaz ale platí pouze přes letní prázdniny.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).