Hlavní navigace

HK: Otevření pracovního trhu je šancí pro firmy

3. 5. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Sedmileté přechodné období omezující ve vymezených oborech volný pohyb pracovních sil z ČR a dalších sedmi nových členských zemích Evropské unie skončilo. Od 1. května tak mohou české firmy na německém a rakouském trhu působit za stejných podmínek, jako tamní podnikatelské subjekty. Znamená to, že mohou dodávat výrobky a služby, získávat na těchto trzích zakázky a vysílat tam své zaměstnance.

 

Českým podnikatelům se nyní otevřou nové možnosti v uplatnění na rakouském či německém trhu. Volný pohyb osob, služeb, kapitálu a výrobků jsou koneckonců hodnoty, na kterých byla EU založena. Zkušenosti ukazují, že volný trh je ve svém důsledku ku prospěchu všem zemím a přispívá ke zvyšování konkurenceschop­nosti EU jako celku, řekl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.  Hospodářská komora se v souvislosti s koncem přechodných období neobává odlivu pracovních sil z naší země. Podle Petra Kužela, kdo chtěl, již do zahraničí šel. A to zejména do zemí, které nekladly překážky pro pohyb pracovních sil, jako např. Velká Británie. Nešlo však o masivní jev. Češi tradičně nejsou ochotni se stěhovat za prací, natož odjet za prací do zahraniční. Důvodem jsou i jazykové bariéry.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).