Hlavní navigace

Jak se v předvánočním čase daří kapřímu byznysu?

5. 12. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Aktualizováno 5. 12. 2012 16:15
Předvánoční prodej kaprů, v Česku nejčastěji chovaných ryb, je na spadnutí. V sádkách, kádích i na internetu. Vánoce ale nejsou jen kapři.

www.isifa.com

Rybáři inkasovali už 750 milionů korun z evropských peněz a další podpora je až do roku 2020 čeká.

Už v listopadu zastihla české rybáře dobrá zpráva. Ministr zemědělství Petr Bendl jim oznámil, že i v letech 2014 až 2020 mohou očekávat finanční podporu z peněz Evropské unie. V nynějším rozpočtovém období od roku 2007 již čeští rybáři dostali z Operačního programu Rybářství dotace v celkovém objemu 750 milionů korun. Zachování podpory, které mi před nedávnem během společné schůzky potvrdila eurokomisařka pro námořní záležitosti a rybářství Maria Damanaki, tak je pro celý obor velmi dobrou zprávou, potěšil Bendl rybáře.

K chovu ryb se podle statistiky Ministerstva zemědělství v Česku využívá 42 tisíc hektarů rybníků s průměrným ročním přírůstkem kolem 460 kg ryb na hektar. Jak také ukazuje statistika, nejčastěji chovanou rybou je v Česku právě kapr. A ten je také zároveň nejfrekventovanějším vánočním jídlem, jak připomněl server Vitalia.cz ve své Zprávě o stavu Vánoc.

Kilo kapra zhruba za osmdesát

Za kolik letos obchodníci prodávají vánočního kapra? Cena kapra se liší podle kvality a místa, jeho cena se však tentokrát obecně pohybuje kolem osmdesáti korun za kilogram. Kvalitní výběrový kapr z Vysočiny se bude v rybářství Skalní Mlýn v Punkevních jeskyních prodávat za 86 korun za kilogram. Zabití, vykuchání, stáhnutí a podobné služby se budou pohybovat v cenách od 10 do 25 korun. Rybáři ve Šťáhlavech u Rokycan nabízejí výběrového kapra za 75 korun za kilogram. V rybářském centru v Litomyšli jsou kapři k dostání za 79 korun za kilogram (kapr I. třídy) nebo za 89 korun (kapr výběrový).

skoleni_29_6

Vánoční zvířata nejsou jenom kapři, ale také ovce nebo osli

Státní veterinární správa vydala doporučení pro pořadatele živých betlémů, jejichž kontrola spadá do pravomocí tohoto úřadu. V loňském roce se inspektoři přesvědčili, že v „živých betlémech“ opravdu nejsou oslík, ovce, ani volek týráni. Přesto považujeme za vhodné připomenout, že ten, kdo takovouto podívanou pořádá, musí prokázat, že se o zvířata má kdo starat, že za ně někdo zodpovídá. To znamená, že mají co jíst a pít a že netrpí chladem, uvádí tiskový mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Živý betlém je z hlediska veterinárních předpisů posuzovaný jako vystoupení se zvířaty. Proto by měl pořadatel kontaktovat místně příslušnou krajskou veterinární správu, popřípadě Městskou veterinární správu v Praze, aby něco nezanedbal, radí Duben.

Prodej kaprů letos nezanedbávají ani internetoví obchodníci. Kapra po internetu prodává už od roku 2002 e-shop Kapřík.cz, který ho zabitého doručí po Praze až domů.

Čtěte také na Lupa.cz: Jak se prodávali vánoční kapři po Internetu

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).