Hlavní navigace

Jak se v předvánočním čase daří kapřímu byznysu?

5. 12. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Aktualizováno 5. 12. 2012 16:15
Předvánoční prodej kaprů, v Česku nejčastěji chovaných ryb, je na spadnutí. V sádkách, kádích i na internetu. Vánoce ale nejsou jen kapři.

www.isifa.com

Rybáři inkasovali už 750 milionů korun z evropských peněz a další podpora je až do roku 2020 čeká.

Už v listopadu zastihla české rybáře dobrá zpráva. Ministr zemědělství Petr Bendl jim oznámil, že i v letech 2014 až 2020 mohou očekávat finanční podporu z peněz Evropské unie. V nynějším rozpočtovém období od roku 2007 již čeští rybáři dostali z Operačního programu Rybářství dotace v celkovém objemu 750 milionů korun. Zachování podpory, které mi před nedávnem během společné schůzky potvrdila eurokomisařka pro námořní záležitosti a rybářství Maria Damanaki, tak je pro celý obor velmi dobrou zprávou, potěšil Bendl rybáře.

K chovu ryb se podle statistiky Ministerstva zemědělství v Česku využívá 42 tisíc hektarů rybníků s průměrným ročním přírůstkem kolem 460 kg ryb na hektar. Jak také ukazuje statistika, nejčastěji chovanou rybou je v Česku právě kapr. A ten je také zároveň nejfrekventovanějším vánočním jídlem, jak připomněl server Vitalia.cz ve své Zprávě o stavu Vánoc.

Kilo kapra zhruba za osmdesát

Za kolik letos obchodníci prodávají vánočního kapra? Cena kapra se liší podle kvality a místa, jeho cena se však tentokrát obecně pohybuje kolem osmdesáti korun za kilogram. Kvalitní výběrový kapr z Vysočiny se bude v rybářství Skalní Mlýn v Punkevních jeskyních prodávat za 86 korun za kilogram. Zabití, vykuchání, stáhnutí a podobné služby se budou pohybovat v cenách od 10 do 25 korun. Rybáři ve Šťáhlavech u Rokycan nabízejí výběrového kapra za 75 korun za kilogram. V rybářském centru v Litomyšli jsou kapři k dostání za 79 korun za kilogram (kapr I. třídy) nebo za 89 korun (kapr výběrový).

účto únor klímová

Vánoční zvířata nejsou jenom kapři, ale také ovce nebo osli

Státní veterinární správa vydala doporučení pro pořadatele živých betlémů, jejichž kontrola spadá do pravomocí tohoto úřadu. V loňském roce se inspektoři přesvědčili, že v „živých betlémech“ opravdu nejsou oslík, ovce, ani volek týráni. Přesto považujeme za vhodné připomenout, že ten, kdo takovouto podívanou pořádá, musí prokázat, že se o zvířata má kdo starat, že za ně někdo zodpovídá. To znamená, že mají co jíst a pít a že netrpí chladem, uvádí tiskový mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Živý betlém je z hlediska veterinárních předpisů posuzovaný jako vystoupení se zvířaty. Proto by měl pořadatel kontaktovat místně příslušnou krajskou veterinární správu, popřípadě Městskou veterinární správu v Praze, aby něco nezanedbal, radí Duben.

Prodej kaprů letos nezanedbávají ani internetoví obchodníci. Kapra po internetu prodává už od roku 2002 e-shop Kapřík.cz, který ho zabitého doručí po Praze až domů.

Čtěte také na Lupa.cz: Jak se prodávali vánoční kapři po Internetu

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).