Hlavní navigace

Jste OSVČ a pobíráte předdůchod? Nemusíte platit minimální zálohy na zdravotko

3. 9. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
Pokud se jako OSVČ rozhodnete pobírat předdůchod, ovlivní to i vaše zálohy na zdravotní pojištění. Konkrétně se vás přestane týkat jejich minimální výše.

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které pobírají penze na určenou dobu (tzv. předůchody), nemusí platit minimální zálohy na zdravotní pojištění. Zálohy hradí pouze dle skutečně dosažených příjmů.

Čtěte také: Čtěte, jakým způsobem ovlivňují předdůchody čerpání starobního důchodu

Kdo může pobírat předdůchod

Od letošního roku platí novinka v podobě předdůchodů. Jde o předčasnou výplatu peněz z bývalého penzijního připojištění (nyní doplňkového penzijního spoření). Nárok na předdůchod vzniká dosažením věku účastníka třetího pilíře, který je o pět let nižší, než věk potřebný pro vznik nároku na starobní důchod podle zákona o důchodovém pojištění. Zároveň se musí jednat o účastníka třetího pilíře, tj. osobu, která uzavřela smlouvu o penzijním připojištění nebo doplňkovém penzijním pojištění.

Zákon o doplňkovém penzijním spoření definuje obecné podmínky čerpání předdůchodu:

  • jednotlivá splátka musí dosahovat výše alespoň 30 % průměrné mzdy,
  • výplata splátek je sjednána v neklesající výši,
  • dávka je vyplácena měsíčně, bez možnosti výplatu přerušit nebo pozastavit,
  • výplata je rozvržena tak, aby skončila nejdříve tři roky před dosažením věku příjemce potřebného pro vznik nároku na starobní důchod podle zákona o důchodovém pojištění.

Čtěte, jak bude probíhat čerpání předdůchodů v praxi

Kdo podniká s předdůchodem, neplatí minimální zálohy

Pobírání předdůchodu nijak nebrání tomu, aby dotyčný zároveň pracoval nebo podnikal. Pokud se OSVČ rozhodne nechat si vyplácet předdůchod, nemusí navíc platit minimální zálohy na zdravotní pojištění. Podle zákona o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění neplatí pro osoby samostatně výdělečně činné minimální vyměřovací základ pro platbu pojistného mimo jiné i v případě, že je za ně po celý kalendářní měsíc plátcem pojistného stát. Vzhledem k tomu, že v návaznosti na schválení zákona o doplňkovém penzijním spoření byl novelizován i zákon o veřejném zdravotním pojištění, je od 1. ledna 2013 plátcem pojistného stát i za příjemce starobní penze na určenou dobu, doživotní penze nebo penze na přesně stanovenou dobu s přesně stanovenou výší důchodu, doplnil Oldřich Tichý, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Kdo se stane příjemcem předdůchodu, musí tuto skutečnost oznámit zdravotní pojišťovně nejpozději do 8 dnů. Oznámení se provádí na tiskopisu Přihláška a evidenční list pojištěnce.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).