Hlavní navigace

Kašlali na předpisy, teď jim byznys stojí. Inspekce zavírala další podniky

27. 4. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: SZPI, podle licence: Rights Managed
Další případy uzavřených provozoven, ze kterých si podnikatel příklad brát nemá. Inspekce uzavřela prodejnu Lidl a prodej potravin na čerpací stanici Pap Oil.

Hlodavci, nečistota, prach, nevyhovující hygienické zázemí. To je jen drobný výčet prohřešků, které stojí za uzavřením dvou podniků. Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) pozastavili provoz prodejny Lidl a také čerpací stanice Pap Oil.

Velké řetězce jsou uzavírány výjimečně


Autor: SZPI, podle licence: Rights Managed

Prodejna Lidl v Lanškrouně byla minulý týden inspektory uzavřena kvůli zjištěným nedostatkům, které se týkaly především hygieny. V prodejně se vyskytovalo množství trusu škůdců a to zejména v regálech mezi potravinami. Papírové krabice s potravinami byly značně poškozené požerem hlodavců, říká mluvčí SZPI Pavel Kopřiva a dodává, že výskyt trusu byl zjištěn v místech, kde byly skladovány potraviny. Ve skladu inspektoři zjistili nečistoty a prach a stav provozovny neumožňoval bezpečné uvádění potravin do oběhu.

Mohlo by vás zaujmout: Při otevření stánku s občerstvením si dejte pozor na výběr živnosti i hygienu

K situaci kolem prodejny Lidl se sesterskému serveru Vitalia.cz, který o uzavření také informuje, vyjádřila tisková mluvčí společnosti Lidl Zuzana HoláK situaci bohužel došlo, prodejna byla deratizována a během odpoledne očekáváme další kontrolu ze SZPI. Věříme, že následně budeme moci prodejnu znovu otevřít.

Čtěte také na Vitalia.cz: SZPI uzavřela prodejnu Lidl. Podívejte se, jak to tam vypadalo

Jak také uvádí server Vitalia.cz, velkým řetězcům se zatím postihy v podobě uzavření provozovny spíše vyhýbaly. Na základě předchozích zkušeností jsou provozovatelé prodejen obvykle schopni zjištěné nedostatky během krátké doby odstranit. Prodejna Lidl v Lanškrouně je po následném odstranění zjištěných nedostatků opět otevřena. 

Předpisy se týkají i prodeje potravin na čerpacích stanicích

Inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce mají pod palcem také dozor nad prodejem potravin a pokrmů nabízených ve formě doplňkové služby čerpacích stanic. Na základě nedávné kontroly byli nuceni uzavřít prostor pro prodej potravin na čerpací stanici Pap Oil v Plzni. 

Čtěte také: 5 úřadů, na jejichž kontrolu se podnikatelé mohou nejčastěji „těšit“

Provozovna nebyla vybavena přívodem teplé ani studené tekoucí vody a personál měl k dispozici pouze z hygienického hlediska nevyhovující barel s vodou, několik přenosných nádob a hygienické pomůcky umístěné na podlaze. V provozovně evidentně probíhaly přípravné stavební práce pro zajištění hygienického zázemí, nicméně provozovatel v současnosti nedisponuje ani souhlasem s realizací vodovodní přípojky a přesto prodával potraviny, popisuje důvody uzavření Pavel Kopřiva.

Fotogalerie: Nahlédněte do zázemí uzavřených provozoven

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).