Hlavní navigace

Kontrolní hlášení k DPH ohrožuje povinnost mlčenlivosti, upozorňují právníci

13. 1. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Povinnost podávat kontrolní hlášení, která se týká plátců DPH, má hned několik úskalí. Ohrožena je například mlčenlivost. Otazník visí též nad bezpečností dat.

Nové opatření, které má od začátku tohoto roku zamezit rozsáhlým daňovým únikům, je podle právníků spojeno s celou řadou komplikací. Kontrolní hlášení k DPH, které se týká plátců daně z přidané hodnoty, může svou existencí ohrozit povinnost mlčenlivosti, kterou jsou vázáni advokáti a také daňoví poradci. Právě s touto výtkou se proti podávání kontrolního hlášení ohradila Česká advokátní komora.

Čtěte také: Kontrolní hlášení je tady. Čtěte velký přehled, co, kdo, kdy a jak musíte splnit

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Povinnost mlčenlivosti v ohrožení. 

Česká advokátní komora zejména upozornila na to, že kontrolní hlášení může pro advokáty znamenat ohrožení povinnosti mlčenlivosti, neboť se státu dává do rukou nástroj, jímž může sledovat platby mezi advokátem a jeho klientem, jejich četnost a frekvenci. Kontrolní hlášení tak významným způsobem snižují ochranu klienta proti zásahům státu, pokud jde o garanci jeho práv na právní pomoc, říká Jiří Hartmann z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři.

Nutno dodat, že námitka ohledně podávání kontrolního hlášení k DPH ze strany České advokátní komory, týkající se ohrožení povinnosti mlčenlivosti, byla smetena ze stolu.

Otázka kolem bezpečnosti zveřejněných dat

Otazník visí podle právníků také nad bezpečností dat, které budou muset podnikatelé v kontrolních hlášeních udávat. Jediná zákonem stanovená cesta podání je online. Pokud plátce DPH nevyužije při podání kontrolního hlášení elektronické cesty, bude sankcionován. Výše pokuty činí 2000 korun.

Psali jsme: Sankce u kontrolního hlášení se zmírní. Přehnali jsme to, přiznal Babiš

Všechna hlášení se budou shromažďovat v analytickém centru v Pardubicích. Že by došlo k úniku dat přímo v Pardubicích, je velmi nepravděpodobné. Riziková je spíše elektronická komunikace mezi klientem a jeho účetní. V případě, že by se k této komunikaci někdo dostal, bude mít přehled o všech finančních transakcích a klientech daného podnikatele, upozorňuje Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).