Hlavní navigace

Kontrolní hlášení podávat nemusí, přesto jej správce daně vyzývá. Co s tím?

6. 1. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Ne všichni plátci daně z přidané hodnoty musí podávat kontrolní hlášení k DPH. Jak postupovat, pokud jsou i přesto správcem daně vyzváni, aby tak učinili?

Kontrolní hlášení k DPH, které je jednou z nejvýznamnějších legislativních novinek tohoto roku, se netýká všech plátců daně z přidané hodnoty. Výjimkou jsou plátci, kteří například: 

  • uskuteční pouze plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně podle § 51, nebo plnění osvobozená od daně s nárokem na odpočet daně podle § 63,
  • neuskutečnili za zdaňovací období žádná zdanitelná plnění s místem plnění v tuzemsku a nepořídili zboží z jiného členského státu. 

Může se však stát, že právě oni budou správcem daně vyzváni, aby kontrolní hlášení podali. 

Byl jsem vyzván správcem daně, abych podal kontrolní hlášení. Jsem však přesvědčen, že mi za dané období povinnost podat kontrolní hlášení nevznikla. Jak mám postupovat? 

Finanční správa radí, jak postupovat

Pro uvedený případ máte možnost rychlé reakce přímo ve formuláři kontrolního hlášení na Daňovém portále Finanční správy ČR v aplikaci Elektronická podání pro Finanční správu  a to prostřednictvím volby: „Rychlá odpověď na výzvu“ a zvolení z roletové nabídky volbu – „Nemám povinnost podat kontrolní hlášení (KH). 

Čtěte také: Kontrolní hlášení je tady. Čtěte velký přehled, co, kdo, kdy a jak musíte splnit

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Kontrolní hlášení podávat nemusí, přesto to po něm chtějí. Co s tím?

Dále je nutné vyplnit číslo jednací doručené výzvy správce daně (ve tvaru: 99999999/99/9999–99999–999999, vč. uvedených oddělovačů) a samozřejmě také identifikaci plátce v záhlaví formuláře kontrolního hlášení. Tímto úkonem je oficiálně reagováno na výzvu správce daně v uvedeném případě. Obdobně se postupuje, pokud je plátce vyzván k podání následného kontrolního hlášení z důvodu pochybností o správnosti nebo úplnosti k původně podanému kontrolnímu hlášení, avšak plátce je přesvědčen, že mu přesto tato povinnost nevznikla. 

Na formuláři kontrolního hlášení opět vybere položku: „Rychlá odpověď na výzvu“ a nyní zvolí z roletové nabídky volbu – „Potvrzuji správnost naposledy podaného kontrolního hlášení (KH)“. Vyplnění údajů čísla jednacího z doručené výzvy správce daně a identifikace plátce jsou opět nezbytnými údaji pro podání uvedené varianty.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).