Hlavní navigace

Nespolehlivý plátce navyšuje byrokratickou zátěž podnikatelů

27. 6. 2013
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: www.SXC.hu
Institut nespolehlivého plátce tvrdě dopadá na poctivé podnikatele. Začalo se proto mluvit o změnách. I o tomto tématu jsou další krátké zprávy z byznysu.

Nespolehlivý plátce navyšuje byrokratickou zátěž podnikatelů

Už skoro půl roku funguje institut nespolehlivého plátce. Označení se týká těch, kteří závažným způsobem neplní povinnosti ve vztahu ke správě daně. Novinku přinesla novela zákona o dani z přidané hodnoty. Institut nespolehlivého plátce ovšem tvrdě dopadá na všechny poctivé podnikatele a firmy, kteří musí v roli odběratele ručit za daň neodvedenou dodavatelem. Nespolehlivý plátce podle Hospodářské komory České republiky neúměrně navyšuje byrokratickou zátěž nejen malých a středních podniků a živnostníků, ale také velkých firem. Stát si jednoznačně ulehčil práci, když převedl kompetenci, kterou má v gesci, tedy hlídat jednotlivé plátce daně z přidané hodnoty, na podnikatele. Jedná se o obrovskou zátěž, kdy každá účetní musí hlídat svou protistranu, tedy že musí vystavenou fakturu zkontrolovat na rejstříku ministerstva financí, u dlouhodobých smluv samozřejmě hned několikrát, uvádí Petr Kužel, prezident Hospodářské komory České republiky.

Ilustrační obrázek
Autor: www.SXC.hu

Někeré zákony podnikatelům jen komplikují život. V Česku je to novela zákona o DPH, v Maďarsku zase nepřipravený start mýtného systému. 

Ministerstva financí, průmyslu a obchodu a další dotčené instituce už proto začali jednat o změnách. Momentálně se diskutuje o novém nastavení limitu, od kterého by podnikatelé museli své obchodní partnery prověřovat. Nespolehlivým plátcem je ten, kdo nesplní povinnost podat daňové tvrzení, povinnost uhradit daň a povinnost součinnosti se správcem daně při daňové kontrole nebo při ověřování skutečností uvedených v daňovém tvrzení či registračních údajích. Za nespolehlivou je dnes považována i ta firma, která nemá v pořádku daňové doklady a úřad jí vyměří daň alespoň půl milionu korun, a také podnik podezřelý z účasti na podvodu.

Maďarsko od července zavádí mýtné, je ale zcela nepřipraveno

Dopravci kritizují Maďarsko kvůli zcela nepřipravenému startu výběru mýtného. Platit se má na více než 6 000 kilometrech komunikací už od pondělí 1. července. Přesto dopravci dosud dostali pouze jedinou informaci o způsobu výběru, registraci a výši poplatků. Ta je jim ale k ničemu, jelikož se do systému ještě nemohou ani zaregistrovat. Kontaktní místa nefungují a chybí palubní jednotky. Uspěchaná příprava výběru elektronického mýta tak v Maďarsku bude mít za následek především omezení volného pohybu osob a zboží. Řidiči budou muset počítat s mnohakilometrovými frontami na hraničních přechodech.

Situace znepokojuje i Mezinárodní unii silniční dopravy, která na základě podnětu ČESMAD BOHEMIA i dalších partnerských sdružení vyzývá Maďarsko k odložení zahájení výběru mýta do doby, než bude na tento krok seriózně připraveno. Není akceptovatelné, aby vlády toužící po penězích vybraných od silničních dopravců ohrožovaly kvůli své neschopnosti mýtný systém kvalitně připravit základní principy Evropské unie, kterými jsou volný obchod a pohyb občanů, komentuje aktuální problém Martin Špryňar, generální tajemník ČESMAD BOHEMIA.

Nový web Ministerstva financí má být vstřícnější k uživatelům

Na více než 10 milionů korun vyšla modernizace webových stránek Ministerstva financí. Informační portál má za sebou prvních pár desítek hodin provozu a vedení resortu si ho pochvaluje. Zásadní změnou je náhrada interního uložiště příloh v newebových formátech moderním řešením, které umožňuje strukturovaně a centrálně ukládat soubory různých formátů. Řešení zajišťuje dodržování jednotné jmenné konvence dokumentů, jejich verzování a archivaci a s využitím propracované databáze štítků je propojuje s webovým obsahem nabízeným návštěvníkovi portálu, vysvětluje Renáta Pavoučková, šéfredaktorka webu.

Důležitou součástí optimalizace webových stránek ministerstva je také migrace obsahu. Toho totiž stále přibývá a není jednoduché se v něm orientovat. Web má proto novou informační architekturu a navigační strukturu, aby koncovému uživateli maximálně zjednodušil a zrychlil cestu k požadované informaci. Příprava optimalizace trvala tři roky.

Více než polovina lidí po práci sportuje

Přesčasy se pomalu stávají pravidlem a běžnou součástí pracovní doby. Více hodin pracují především specialisté, kterých je na trhu nedostatek a vedoucí pracovníci. Vzhledem k současné situaci se dá předpokládat, že počet hodin, které lidé stráví v práci, bude růst, říká Kateřina JaroňováProfesia.cz. Je proto nutné po práci také zrelaxovat a nabrat fyzickou a duševní sílu. Vytížení Češi se po práci nejčastěji uchylují ke sportu a dalším aktivním formám odpočinku.

Z ankety na pracovním portálu Profesia.cz vyšlo, že více než polovina lidí ve svém volném čase sportuje nebo se věnuje jiným koníčkům. Každý pátý tráví čas s rodinou. Každý šestý nejraději vyhledává pasivní odpočinek u televize. 6 % respondentů má druhé zaměstnání a zbylých 6 % nemá vůbec žádný volný čas. Odpočinek významným způsobem napomáhá k udržení psychické rovnováhy člověka.

Nejblíbenějšími sporty vytížených pracovníků jsou podle žebříčku www.multisport.cz: 

  1. plavání 
  2. posilování
  3. raketové sporty
  4. H.E.A.T. program
  5. aerobic
  6. wellness
  7. spinning
  8. jóga
  9. bojové sporty
  10. alpining

Aktivní odpočinek jako je sport nebo procházky navíc přispívá k obnově výrazněji než odpočinek pasivní. V dnešní době lidé nejenže tráví velké množství svého volného času prací, ale někteří si dokonce po několik let ani nevybírají dovolenou. Důsledky takového životního stylu zasahují do všech oblastí života člověka. V práci nemusí podávat optimální výkon, projevuje se u něj vyšší chybovost, nižší efektivita práce, hrozí konflikty s kolegy. V rodinných vztazích se mohou objevit problémy vyplývající z nedostatku času na zajištění běhu domácnosti a z nemnoha společně strávených chvil, varuje psycholožka Iva Zemanovičová z Assessment Systems
.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).