Hlavní navigace

Pokud se situace nezlepší, pětina podnikatelů zváží ukončení činnosti

22. 4. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Přes 21 % podnikatelů možná ukončí svou činnosti, pokud se hospodářská situace nezlepší. Dvě pětiny firem musely kvůli dopadům hospodářské recese snížit stav svých zaměstnanců. Asi 18 % společností meziročně ubyly zakázky a musí tak hledat nová odbytiště. Vyplynulo to z ankety Hospodářské komory ČR, která probíhala od konce ledna letošního roku webových stránkách komory a jíž se dosud zúčastnilo 441 respondentů.

Výsledky ankety věrně dokreslují situaci, která zde panovala na začátku letošního roku a v následujícím období. Mnoho firem mělo výrazný úbytek zakázek, podniky významně omezily výrobu nebo ohlásily odstávku provozů. Jedním z hlavních úsporných kroků byla redukce počtu zaměstnanců, uvedl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Podnikatelé však doufají, že v následujícím období dojde zastavení tohoto nepříznivého trendu. Na konci roku předpokládáme první náznaky oživení. Vše ale záleží na vývoji situace v západní Evropě a na tom, jak rychle budou přijata a uvedena v život protikrizová opatření v České republice, dodal Petr Kužel. Čtěte více: Protikrizový kompromisní balíček dostane do krize rozpočet.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).