Hlavní navigace

Podnikatelé si přejí euro

5. 11. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Z ankety, kterou podnikatelé vyplnili při řešení otázek k přijetí eura, vyplynulo, že tři čtvrtiny z nich si přejí přijetí eura, že většina dotazovaných si je vědoma souvisejících rizik jednotné měny a že respondenti se považují za připravené. Většina z nich očekává vyšší inflaci. Obávají se hlavně negativních projevů v některých životních situacích spotřebitelů. Výhody ale mají v naší proexportní ekonomice převažovat. Mezi pozitiva jednotné měny podle nich patří usnadnění obchodování v rámci evropského trhu, vyhnutí se výkyvům měnového kurzu, tím lepší možnosti plánování a větší transparentnost účetnictví.

Dále si od eura podnikatelé slibují zvýšení mezinárodního obchodu a další integraci do evropských struktur. Problémem monetárním se stane ztráta autonomie ČNB a nepříjemnosti i může způsobit naše zaostalost za ekonomikami západní Evropy. Datum přijetí ovšem stále není známo, vláda odmítá přesný termín oznámit a v nejbližší době svůj postoj zřejmě nezmění. Zatímco podnikatelé by euro uvítali co nejdříve, vláda otálí.

„Současná debata o přijetí eura je bohužel příliš ovlivňována politickými otázkami. Tím zaniká podstata věci: peníze patří k základním stavebním kamenům hospodářství, a proto se v případě eura jedná o naprosto zásadní ekonomickou otázku, u které by veškeré politické faktory měly ustoupit do pozadí,“ stojí ve vyjádření Unie malých a středních podniků ČR k zavedení měny euro. O přesný termín Unii ani nejde. “Nepotřebujeme znát konkrétní datum zavedení, co ale potřebujeme, je jasná cestovní mapa k přijetí eura“, dodal předseda Unie malých a středních podniků ČR David Šeich.

Pro více informací ohledně přijetí eura viz. článek Přijetí eura může být pro podnikatel ziskové.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).