Hlavní navigace

Podnikatele trápí problémy spojené s energetikou

1. 11. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podnikatelé jsou znepokojeni problémy, které mají souvislost s energetikou. Vyplývá to z výsledků jednání u kulatého stolu, který uspořádala Hospodářská komora ČR za účasti ministra průmyslu a obchodu Martina Římana. Podle předsedy Energetické sekce Hospodářské komory České republiky Václava Hrabáka znepokojují podnikatele hlavně dva problémy. Upozornil na to, že programové prohlášení vlády z ledna letošního roku je odlišné od státní energetické koncepce z roku 2004. Programové prohlášení hovoří o tom, že vláda nebude plánovat a podporovat výstavbu nových jaderných bloků v ČR a dále nebude podporovat další rozvoj uhelných zdrojů. Druhým palčivým problémem je podle Hrabáka nekontrolovaný růst cen paliv a energií, který už dnes znamená pro některá odvětví vážné problémy a hrozí ztrátou konkurenceschop­nosti.

Ministr obchodu a průmyslu Martin Říman však podotkl, že energetická koncepce z roku 2004 je platná. „Do konce příštího roku ji budeme aktualizovat, ale nedá se očekávat, že bude diametrálně odlišná od dnešní podoby,“ upozornil Říman. Základem energetické koncepce zůstane podle něho určitý mix zdrojů, jako je uhlí a jaderná energie.

Pokud jde o programové prohlášení, Říman zdůraznil, že to se týká pouze tohoto volebního období, které skončí za necelé tři roky. Podotkl rovněž, že plánování a výstavba nové jaderné elektrárny je proces, který tento časový horizont přesahuje.

Dalším téma, které u kulatého stolu zaznělo, bylo problematika řemesel, s níž se malí podnikatelé potýkají. Podle viceprezidenta Hospodářské komory ČR Františka Holce je jedním z problémů způsob pravidelné komunikace s Evropskou unií, možnost podílet se na tvorbě norem, změny v programech podpory určených malým a středním podnikatelům. Podle slov ministra průmyslu a obchodu se na těchto tématech pracuje a určité věci, například pokud jde o možnost vyjadřovat se v případě některých norem k jejich podobě, už se řeší.

Autor článku

šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).