Hlavní navigace

Pokuta za chybné nakládání s údaji o zákaznících

16. 6. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Před porušováním zákona na ochranu osobních údajů ze strany podnikatelských subjektů varuje Unie podnikových právníků ČR. Dochází totiž k velice častému porušování ochrany osobních údajů při uzavírání spotřebitelských smluv. Obchodníci tím získají osobní údaje zákazníka, a poté s nimi nakládají protiprávně.

Zákazník musí být v této souvislosti informován o tom, v jakém rozsahu a pro jaký účel budou jeho osobní údaje použité. Dále pak kdo a jakým způsobem bude zákazníkovy osobní údaje zpracovávat, komu mohou být zpřístupněné a dále by měl být poučený o svých dalších právech, vysvětluje problematiku právnička Zora Kusáková z Unie podnikových právníků. Dodává, že ačkoli je zákon na ochranu osobních údajů platný již s určitými změnami od konce roku 2000, obchodníci tuto informační povinnost doposud neplní dostatečně a s osobními údaji nakládají neustále svévolně. Inspektoři z Úřadu na ochranu osobních údajů mohou za porušování zákona ukládat i několikamilionové finanční sankce.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).