Hlavní navigace

Pracující důchodci mají smůlu, slevu na dani zatím nedostanou

29. 5. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Pracující důchodci mají smůlu. Vláda odmítla návrh poslanců ODS, kteří jim chtěli vrátit slevu na dani z příjmu. Kabinet chystá vlastní opatření. A to od ledna.

Vláda Bohuslava Sobotky podle očekávání odmítla návrh na vrácení slevy na dani pro pracující důchodce. Novelu zákona o daních z příjmů připravila opoziční ODS. Kabinet ji ale vnímá jen jako dílčí změnu, která by jen připravila státní pokladnu o peníze a není posouzena v širších souvislostech fiskální politiky. Vláda už se ale k podpoře znovuobnovení slevy pro pracující důchodce zavázala, proto se jí čilí penzisté přeci jen dočkají. Připravujeme vlastní návrh novely zákona, který bude platný od ledna příštího roku. Potvrdili jsme si to na koaliční úrovni, slibuje premiér Bohuslav Sobotka. Tento slib obsahuje i stanovisko zamítnutí návrhu ODS. Podle vlády je nutné novelu pojmout jako celek a vrácení slevy na dani vyvážit. 

Bude vás zajímat: Změny ve slevách na dani pro rok 2014

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Považuji za vysoce pokrytecké, že se vláda nechtěla připojit k naší novele. V ní jsme navrhli dříve ukončit přechodné období zavedené minulou vládou, po které pracující důchodci nemohou slevu na dani uplatňovat. Vždy jsme totiž zdůrazňovali, že omezení je přechodné, maximálně tříleté a může být kratší, pokud se evropská a tedy i česká ekonomika bude z recese zotavovat rychleji, okomentovala situaci Lenka Kohoutová, expertka ODS na sociální oblast. 

Pracující důchodci přišli o možnost slevy na dani už loni, kdy vstoupila v platnost úprava schválená někdejším trojkoaličním kabinetem Petra Nečase, součást úsporného balíčku. Měsíčně si nemohou odečíst 2070 korun, ročně tedy skoro 25 000 korun. Nárok na slevu mohou uplatnit pouze tehdy, pokud nepobírají důchod. Toto omezení se týká více než 145 000 českých důchodců. Ti se to snažili už mnohokrát odejít tím, že si pozastavili výplatu důchodu. Loni tento postup vyzkoušelo 30 000 lidí, letos už Česká správa sociálního zabezpečení evidovala jen necelých 5000.

Psali jsme: Budou moci senioři díky fintě uplatnit slevu na dani? Čtěte, na čem bude záležet a Senioři opět přerušují výplatu důchodů kvůli slevě na dani. Co na to právníci?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).