Hlavní navigace

Přehled pro pojišťovnu při souběhu se zaměstnáním

22. 2. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Při souběhu se zaměstnáním nemusí OSVČ platit zálohy na pojistné, a to bez ohledu na dosažení či nedosažení maximálního vyměřovacího základu. V Přehledu pro pojišťovnu pak prohlásí, že zaměstnání je hlavním zdrojem příjmu. V části nazvané „Prohlášení“ proto OSVČ vyplní, že pro ní neplatila povinnost hradit zálohy ve všech měsících roku 2009.

Výši svého vyměřovacího základu zaměstnance uvede v „Přehledu“ v řádku 3. Tento vyměřovací základ musí OSVČ doložit potvrzením od zaměstnavatele v případě, že úhrn vyměřovacího základu a vyměřovacího základu zaměstnance přesáhl částku maximálního vyměřovacího základu, což byla pro rok 2009 částka 1 130 640 Kč, doplnil Jiří Rod, mluvčí VZP.

Ten zároveň upozornil, že na řádku 14a uvede OSVČ svůj vyměřovací základ jako OSVČ. Překročení maximálního vyměřovacího základu je vypočteno v řádku 14b. Pokud je přesahující částka vyšší než vyměřovací základ OSVČ (tzn. vyměřovací základ OSVČ je po snížení nulový), sníží se o zbytek přesahující částky vyměřovací základ zaměstnance. Výše pojistného ze samostatné výdělečné činnosti bude pak nulová. Součástí podaného Přehledu je také výpočet nové výše zálohy – její výpočet se provádí na řádku č. 54.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).