Hlavní navigace

Prodáváte alkohol přes internet? S nezletilými zákazníky si koledujete

Autor: 258398
Redakce

E-shop stejně jako kamenná provozovna mohou prodávat alkohol jen zákazníkům starším 18 let. I při prodeji přes net musí obchodník věk nakupujícího prověřit.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pokud obchodník prodává alkohol, platí, že ho nesmí prodat osobě mladší 18 let. Při uplatnění tohoto pravidla přitom není rozdíl, zda obchodník provozuje kamenný obchod, restauraci, stánek s občerstvením nebo e-shop. Zákaz jednoduše platí bez výjimky a je na obchodníkovi, aby mu dostál.

Zatímco v jakékoliv kamenné provozovně si může prodávající rovnou prověřit, zda není kupující mladší osmnácti let, a to jak vizuálně, tak konktrolou občanky, o poznání složitější je to při prodeji alkoholu na dálku přes internet.

Průzkum: E-shopy prodej nezletilým zřejmě moc neřeší

Časopis dTest Občanského sdružení spotřebitelů TEST se nyní ve svém průzkumu právě na online prodej alkoholu zaměřil. Výsledek není k obchodníkům zrovna lichotivý. Ze dvanácti zkoumaných internetových obchodů jich deset porušuje pravidla a alkohol tak u nich bez problémů mohou nakoupit i neplnoletí zákazníci. Většina obchodů se spokojila s tím, že kupující na dotaz, zda je plnoletý, odpověděl, že ano, komentuje výsledky průzkumu Lukáš Zelený, jeho autor a právní poradce časopisu dTest. Pokud obchod posílá své zboží Českou poštou nebo přes jiného doručovatele, odpadá i možnost osobní kontroly věku kupujícího. Dva obchody, které v testu uspěly, naproti tomu využívají vlastní přepravní společnosti, při přebírání zboží tedy mohou přímo zkontrolovat věk kupujícího.

Průzkum sledoval kritéria, která také odpovídají povinnostem obchodníka – dotaz na věk před vstupem na stránky obchodu specializovaného (mimo jiné) na alkohol, jiné upozornění ohledně věku na stránkách, ustanovení o věku v obchodních podmínkách, dotaz na věk těsně před nákupem, nebo způsob doručení zboží při němž lze, respektive nelze ještě před samotným předáním zboží věk kupujícího ověřit.

tip-speciál-covid

Osobní kontrola věku je zárukou

Vlastního řidiče, který má oprávnění kontrolovat věk, mají z prověřovaných e-shopů Tesco a Potravinydomu.cz. Druhý internetový obchod, Potravinydomu.cz, uplatňuje také rozdílnou možnost nákupu alkoholu, ale i cigaret (dalšího zboží, které mohou nakoupit jen osoby starší osmnácti let) pro registrované a neregistrované zákazníky. Jak serveru Podnikatel.cz vysvětlil Milan Marek, obchodní manažer e-shopu, v obchodě se zákazník sice nemusí registrovat, v tom případě si tu ale alkohol a tabákové výrobky vůbec nekoupí. Obchod tedy alkohol prodává jen registrovaným zákazníkům. Čtěte více: E-shop s potravinami není jen Tesco. Jak fungují jeho konkurenti

Foto: www.isifa.com

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).