Hlavní navigace

Razie kontrolorů práce mezi trhovci, před svátky měli plné ruce práce

19. 1. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Období před vánočními svátky je každým rokem spojeno s rizikem nelegálního zaměstnávání. Inspektoři nenechali nic náhodě. Kontrolovali na 2 tisíce obchodníků.

Před svátky měli napilno nejen obchodníci, ale také inspektoři práce. V rámci mimořádné kontrolní akce, která byla zaměřena na vánoční trhy, se pod jejich drobnohledem ocitlo na 2000 zaměstnavatelů.

Čtěte také: 5 úřadů, na jejichž kontrolu se podnikatelé mohou nejčastěji „těšit“

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek.

Zkušenost říká, že právě období, kdy je možné nabídnout krátkodobou sezónní práci, přináší největší riziko nelegálního zaměstnávání. Sáhnout po pracovní síle bez smlouvy během předvánočních prodejů se doslova nabízí. A právě z této zkušenosti inspektoři práce vycházejí a vycházet budou i do budoucna.

Čtěte také: Na porušování pracovního práva lze nově upozornit přes internet

Předmětem prosincové mimořádné kontrolní akce orgánů inspekce práce se stala především kontrola zaměřená na odhalování výkonu nelegální práce a splnění zákonné povinnosti mít na pracovišti kopie dokladů prokazujících existenci pracovněprávního vztahu u subjektů působících na vánočních trzích pořádaných ve městech po celé ČR, potvrzuje Ivona Foltisová z kanceláře generálního inspektora Státního úřadu inspekce práce v Opavě a dodává: Aktuálně se vyhodnocují výsledky těchto kontrol v rámci jednotlivých oblastních inspektorátů práce.

Kontroly úrazů na pracovišti jsou a budou nadále prioritou

Pracovní úrazovost se v minulých letech dostala do centra kontrol, a jinak tomu nebude ani v tomto roce. Kontroly se opět budou zaměřovat na pracoviště, kde je největší pradvěpodobnost úrazu. Důraz bude kladen také na podněty udavačů, které budou prověřovány z hlediska opodstatněnosti.

Máte pochybnosti, využijte rad inspekce práce

V případě, že má zaměstnanec pocit, že je zaměstnavatelem na svých právech krácen, má možnost využít bezplatného základního poradenství v intencích zákona o inspekci práce. Za minulý měsíc tuto možnost využilo celkem 4065 zájemců.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).