Hlavní navigace

Strašák v podobě kontrol převodních cen stále obchází. Firmy trnou hrůzou

Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Jana Knížková

Specializovaný finanční úřad provedl letos už dvě rozsáhlé kontroly převodních cen. Do konce roku zřejmě nekončí.

Doba čtení: 2 minuty

Od začátku roku provedla Finanční správa ČR, respektive pověřený specializovaný finanční úřad (SFÚ), dvě rozsáhlé kontroly převodních cen. Snahou a cílem je zhodnotit, zda je u daňových subjektů dodržován princip tržního odstupu. V případě kontroly převodních cen se jedná o ceny, za které se zboží a služby daňové subjekty přeprodávají mezi majetkově či personálně spřízněnými fyzickými a právnickými osobami.

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Strašák v podobě kontrol převodních cen stále obchází. Firmy trnou hrůzou

Mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová už dříve serveru Podnikatel.cz prozradila, na který typ transakcí se specializovaný finanční úřad zaměřuje: Posuzuje u daňového subjektu vždy konkrétní vztahy se spojenými osobami a rizika z nich vyplývající. Mezi vztahy, které jsou prověřovány, patří kupříkladu transakce se subjekty v daňově výhodných jurisdikcích, platby licenčních poplatků, služeb, úroků, ale také obecná dodavatelsko-odběratelská schémata u zboží, produktů, surovin či materiálu.

Kontroly převodních cen byly odstartovány v únoru toho roku. Vzhledem k tomu, že se kontroly úřadům osvědčily, bylo rozhodnuto o další vlně. Ta proběhla v květnu. Server Podnikatel.cz o nich informoval: Kontroly převodních cen se úřadům osvědčily, další vlna začne hned v červnu a Specializovaný finanční úřad právě provádí kontroly. Čeho se týkají?

Administrativa navíc?

Na rozdíl od finanční správy, která si rozsáhlé kontroly nemůže vynachválit, firmy podobným nadšením neoplývají. Z ankety KPMG vyplynulo, že se jí 40 % vyloženě obává. Jsou také firmy, které se netají tím, že jsou pro ně převodní ceny administrativou navíc. Potřebnou dokumentaci převodních cen nemá k dispozici třetina firem. Pokud už ji však firmy vlastní, z velké většiny se ji snaží každý rok aktualizovat: Tyto pozitivní výsledky jsou dané strukturou respondentů, z nichž většina patřila mezi střední a velké podniky s mezinárodním prvkem, potvrzuje Daniel Szmaragowski, Director, KPMG Česká republika.

EBF 2018 tip v článku  jména Podnikatel

 

Potřebujete radu od odborníka? Využijte našich odborných poraden.

Co správce daně kontroluje?

Podle zkušeností kontrolovaných firem specializovaným finančním úřadem vyplývá, že se správce daně nejvíce zajímá o faktury za manažerské poplatky a služby, o něco méně už dodávky výrobků či podmínky financování.

Kontrolní akce i v druhé polovině roku 2015

Kontrolní akce cílená na převodní ceny bude probíhat minimálně do konce roku 2015. Firmy se tak mohou připravit na to, že v druhém pololetí se SFÚ bude na danou kontrolní oblast dále zaměřovat a daňové kontroly budou otevřeny u dalších vybraných subjektů.