Hlavní navigace

Týká se vás doplatek na dani? Zaplatit jej můžete několika způsoby

7. 3. 2017
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pro zaplacení daně z příjmů se nabízí hned několik možností. Komfortní, ale i méně komfortní. U některých je třeba počítat s časovou rezervou.

Doplatek na dani z příjmů je nutné finančnímu úřadu uhradit do 3. dubna. To je také nejzazší termín, kdy musí mít správce daně na stole vaše daňové přiznání. S platbou se nicméně můžete o několik dní opozdit. Úroky z prodlení se totiž začínají počítat až pátým pracovním dnem následujícím po dni splatnosti. 

Poradna s daňovým poradcem

Zeptejte se, jak na daňové přiznání. Odpovídá Jan Molín, daňový poradce a člen Prezidia Komory daňových poradců České republiky.

 

Pro uhrazení daně z příjmů můžete využít několik způsobů:

Osobně na pokladně finančního úřadu

Pokud se vydáte na úřad podat přiznání nebo e-tiskopis osobně, můžete daň uhradit přímo na pokladně finančního úřadu. Pro zájemce o osobní podání úřady rozšíří úřední hodiny. Od 27. března až do 31. března je možné na úřady zajít mezi 8. až 17. hodinou. V poslední možný termín, tedy v pondělí 3. dubna, budou finanční úřady otevřeny až do 18. hodiny.

Psali jsme: Vše, co potřebujete k dani z příjmů. Daňová kalkulačka i chytrý formulář

Bezhotovostním převodem

Daň lze zaplatit i bezhotovostním převodem. Pokud se rozhodnete daň zaplatit přes internetové bankovnictví, měli byste zjistit číslo účtu příslušného finančního úřadu. To se skládá z předčíslí bankovního účtu (definuje daň), matrikové části (definuje finanční úřad) a z kódu banky, který je vždy 0710 (ČNB). 

Variabilní symbol je pak buď přidělené daňové identifikační číslo (DIČ), pokud jej máte, nebo rodné číslo. Právnické osoby pak vyplňují své IČ. U bezhotovostních plateb se též využívá konstantní symbol 1148. 

Bankovní účty příslušných finančních úřadu v článku: Doplácíte na daních? Dejte pozor hlavně na čísla účtů a variabilní symbol

U platby daně z příjmů bezhotovostním převodem na bankovní účet příslušného finančního úřadu je potřeba počítat s časovou rezervou a platbu provést s dostatečným předstihem. 

Daňovou složenkou na poště

Pro uhrazení daně je možné využít také složenku. Tato složenka je standardně k dispozici na všech pobočkách České pošty a daň z příjmů lze jejím prostřednictvím zaplatit zdarma. Při využití této možnosti platby daně je také nutné počítat s časovou rezervou. 

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).