Hlavní navigace

Účinnost zákona o úrazovém pojištění se opět odkládá

14. 12. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
V lednu 2013 měl nabýt účinnosti zákon o úrazovém pojištění zaměstnanců. Jeho účinnost je opět odložena. Komu budou zaměstnavatelé platit úrazové pojištění?

Nový zákon o úrazovém pojištění zaměstnanců, který měl být účinný od ledna 2013, se opět odkládá. Tentokrát o dva roky. Odklad jeho účinnosti aktuálně podepsal prezident Václav Klaus.

Právní úprava zákonného úrazového pojištění

Dosavadní právní úprava úrazového pojištění je dlouhodobě považována za nevyhovující a zastaralou. Zákon o úrazovém pojištění zaměstnanců s číslem 266/2006 Sb., je sice platný od roku 2006, ale dosud nenabyl účinnosti. Jeho účinnost se několikrát odsouvala, naposled byla stanovena na 1. ledna 2013. Vláda na jaře letošního roku rozhodla, že léta odkládaný zákon o úrazovém pojištění dále upravovat nebude. Předpokládalo se jeho zrušení. K tomu ale nakonec nedošlo a zákon bude opět přepracován s odkladem účinnosti na 1. ledna 2015.

Ptejte se odborníka v poradně Mzdové účetnictví
PhDr. Dagmar Kučerová
mzdový poradce

Čtěte také: Osud zákona o úrazovém pojištění ve hvězdách

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek.

Zákonné pojištění mají v současné době zaměstnavatelé sjednáno s pojišťovnou Kooperativou a u dřívějších smluv s Českou pojišťovnou. 

Původně měla toto pojištění převzít Česká správa sociálního zabezpečení. Pojistné se mělo vybírat jako odvody ze mzdy. Zaměstnanci po pracovním úrazu nebo s nemocí z povolání by namísto náhrady dostávali rentu.

MM_socky3

Základem pro výpočet pojistného je souhrn vyměřovacích základů všech zaměstnanců za uplynulé kalendářní čtvrtletí, násobený sazbou uvedenou v příloze vyhlášky ministerstva financí č.125/1993 Sb., podmínky a sazby zákonného pojištění zaměstnavatelů za škodu při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání. Sazby pojistného činí 2,8 až 50,4 promile dle převažujícího předmětu činnosti zaměstnavatele klasifikovaného podle OKEČ, tj. odvětvové klasifikace ekonomických činností. Minimální výše čtvrtletního pojištění činí 100 Kč.

Do hry zřejmě vstoupí komerční pojišťovny

Při přípravě novely zákona bude vláda vycházet ze současného principu komerčního pojištění, ovšem systém náhrad za škody a pojištění odpovědnosti zaměstnavatelů se otevře i komerčním pojišťovnám. Tedy nejen Kooperativě a České pojišťovně jako doposud, ale i všem ostatním. Novinkou mají být bonusy a malusy.

Čtěte také: Povinné úrazové pojištění i z dohod o provedení práce

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).