Hlavní navigace

Žádosti o záruky za úvěry k ČMRZB mohou podnikatelé podávat již od pondělí

18. 2. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zástupci podnikatelů se dnes setkali s představiteli Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB). Tématem setkání se stalo uvolnění prostředků na záruky ČMZRB pro podnikatele, které schválila počátkem týdne vláda. Podnikatelé získají nově možnost informovat se o zárukách poskytovaných ČMZRB na Jednotlivých kontaktních místech hospodářské komory.

ČMZRB bude podnikatelům poskytovat záruky až do výše 80 % úvěrů od některé komerční banky. Podnikatelé se však obávají, aby finanční instituce nezneužívaly pomoc státu k řešení vlastních problémů, místo aby je použily pro podnikatele.

Podpora podnikání ve formě bankovních záruk pro podnikatele je dlouhodobým cílem hospodářské komory. Je dobře, že toto opatření je součástí vládního protikrizového balíčku. Očekáváme, že díky tomuto kroku se více zpřístupní komerční úvěry podnikům postiženým probíhající hospodářkou krizí, uvedl k dnešnímu jednání prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Hospodářská komora a ČMZRB se shodují na tom, že současná pomoc nemá za úkol zachránit téměř padlé firmy, ale naopak pomoci těm, které mají zdravé ekonomické jádro a jasnou obchodní perspektivu, doplňuje prezident komory Petr Kužel. Podnikatelská minulost firmy je důležitou součástí dnešní žádosti o úvěr, zároveň firma musí velice pregnantně popsat a zdůvodnit i svojí budoucí strategii.

Na záruky na investiční úvěry chce banka uvolnit 1,65 mld. Kč, kterými se mají podpořit úvěry za zhruba sedm miliard korun. Žádosti na záruky na investiční úvěry začne banka přijímat již příští pondělí. Záruky platí až pro úvěry ve výši až v desítkách milionů Kč, zrychlený režim poskytování záruk se dá použít u úvěrů do pěti milionů Kč. Čtěte více: Návrhům NERVu chybí podstatná věc, a to okamžitá účinnost.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).