Hlavní navigace

Zavřít obchody na svátky zavání diskriminací. Komu to pomůže?

4. 2. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Shodné názory na zákon o prodejní době má jak Hospodářská komora, tak Svaz obchodu a cestovního ruchu. Apelují na poslance, aby hlasovali proti němu.

Poslanci mají na svých stolech návrh na omezení prodejní doby obchodníků během vybraných státních svátků. Jeho projednání je v Poslanecké sněmovně na programu v úterý 10. února. Vybrané obchody by měly mít zavřeno během sedmi svátečních dnů. Na Štědrý den by měla být otevírací doba zkrácena do 12 hodin. Jedná se o obchody s plochou větší než 200 čtverečních metrů.

Již dříve jsem psali: Je smysluplné zavřít ve svátek? A pokud ano, pro koho?

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Evropská unie klade zvláštní důraz na sladění pracovního a rodinného života. Zaměstnanci pracující ve svátek se nemohou plně věnovat své rodině, neboť v době, kdy mají jejich děti volno, pracují. Ve svátek by měla být rodina pohromadě a věnovat se, mimo jiné, rodinným záležitostem, vysvětluje se v důvodové zprávě k zákonu.

Čtěte také: Na paškál se vrací prodejní doba obchodů. Během 7 svátků by nesměly otevřít

Hospodářská komora ČR společně se Svazem obchodu a cestovního ruchu ČR s návrhem dlouhodobě nesouhlasí. Podle jejich slov je jakákoliv regulace prodejní doby zákonem neodůvodněným zásahem státu do soukromoprávních vztahů podnikatelských subjektů.

Co na to obchodníci?

Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) považuje za jedinou přípustnou formu regulace poptávku zákazníků. To ostatně již prokázala praxe, když některé obchody odstoupily od původně čtyřiadvaceti hodinové prodejní doby, neboť o ni zákazníci neprojevili výraznějšího zájmu. Netřeba zdůrazňovat, že obchody mají zákazníkům sloužit, uvedl pro podnikatel.cz už dříve Zdeněk Juračka, předseda AČTO.

Jak je to za hranicemi?

Kromě České republiky nereguluje otevírací dobu dalších 10 zemí Evropské unie.
Velká vlna nevole proti regulaci otevírací doby se zvedla například v Maďarsku, která vyústila v petici protestujících.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).