Hlavní navigace

Zefektivní protikorupční opatření veřejné zakázky?

První sadu protikorupčních opatření navrhla Národní ekonomická rada vlády (NERV). Tato opatření mají zefektivnit veřejné zakázky a zlevnit dopravní stavby. Měl by se například snížit limit zakázek malého rozsahu do jednoho milionu korun a zavést povinnost expertní oponentury. Dalším opatřením je povinnost identifikovat u velkých zakázek minimálně pět firem, které se mohou do soutěže přihlásit.

Ve srovnání s vyspělými zeměmi EU jsou naše stavební zakázky významně předraženy. Relativní náklady na převážně státní infrastrukturu jsou v ČR o 45 procent vyšší oproti převážně soukromé bytové výstavbě, uvedl člen NERV Pavel Kohout. Dodal, že v ČR je tento poměř oproti Německu o 81,25 % vyšší.

V rámci veřejných zakázek byly například v roce 2009 vynaloženy prostředky v rozsahu 635 mld. Kč, z toho z veřejných rozpočtů 508 mld. Kč. Důsledkem je, že někdy jsou nakupovány nepotřebné věci nebo služby. Jindy jde o věci potřebné, avšak za předražené ceny. Sankce zdaleka nejsou schopny problém vyřešit, a to ani, kdyby na straně úřadů byla ochota a schopnost korupci postihnout. Důležitější je vytvořit takový systém, který by maximálně komplikoval korupční jednání. Tedy, neřešit následky, ale hlavně příčiny problému, píše se ve zprávě NERV.