Hlavní navigace

České firmy se začínají více zajímat o Saudskou Arábii

9. 12. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Stále více českých firem investuje a vyváží do Saudské Arábii. Zatímco v roce 2004 činil vývoz do Saudské Arábie 72,5 milionu dolarů, v roce 2008 dosahoval už 231,4 milionu dolarů. K dalšímu rozvoji vzájemné spolupráce by měla napomoci i listopadová dohoda o podpoře a vzájemné ochraně investic mezi oběma zeměmi.

Dohody o ochraně investic obsahují pravidla, jimiž se smluvní státy zavazují dodržovat určitý standard ochrany soukromých investorů. Tato pravidla do značné míry zvyšují právní jistotu investorů a vytvářejí stabilnější prostředí pro uzavírání obchodních kontraktů. Ve svém důsledku tak mohou přispět k rozvoji obchodu mezi smluvními státy, uvedl Miroslav Dubovský, partner mezinárodní advokátní kanceláře Lovells a odborník na řešení mezinárodních arbitrážních sporů.

V současnosti probíhá ratifikační procese dohody v českém parlamentu. Saudská Arábie zažívá v posledních několika letech významný ekonomický růst a příliv zahraničních investic. Investoři se zde však stále potýkají s odlišným kulturním a právním systémem. Dohoda, kterou Česká republika se Saudskou Arábií podepsala, by měla tuzemským firmám zaručit bezpečnosti jejich investic. Čtěte také: Pivovarům vadí počasí i recese, míří proto do arabského světa.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).