Hlavní navigace

Áno, bude líp? Počet český firem se slovenským kapitálem raketově roste

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Jako velké překvapení se dá označit podíl zahraničních vlastníků českých firem. Na první příčce sedí Rusové, na druhé místo poskočili nečekaně Slováci.
Michael Hovorka 17. 7. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Slovenským investorům se v Česku daří. Za dva roky dokázali poskočit v žebříčku nejčastějších zahraničních vlastníků českých firem. Z loňského pátého místa jsou aktuálně na druhém místě. První příčka stále patří Rusům, kteří zvýšili kapitál v českých firmách o 30 %. I přesto největší počet českých firem je v rukou tuzemských majitelů (78 %). Vyplývá to z analýzy vlastnické struktury české podnikatelské sféry, kterou zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Slováci vzali české firmy útokem. 

Mezi zahraničními vlastníky tuzemských společností dominují také Němci a Ukrajinci. Společným jmenovatelem nejčastějších zahraničních vlastníků je geografická blízkost České republiky, uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Rusové se v Česku zaměřují na kapitálově náročnější projekty

Ta připomněla, že počet podnikatelských subjektů kontrolovaných ruským kapitálem za poslední dva roky klesl o 9,6 %. Na druhou stranu objem ruského kapitálu upsaného v základním jmění českých firem se zvýšil o 2,2 miliardy korun. Z toho lze usoudit, že ruští podnikatelé se v posledních letech začali zaměřovat na větší, kapitálově náročnější, projekty, hodnotí výsledky studie Štěpánová.

EBF20-tip-témata1

Zajímavostí je také fakt, že klesá počet firem s čínským kapitálem. I když si Čína za poslední dva roky udržela své 12. místo, počet firem s čínským kapitálem se snížil. Nejméně kapitálu má ze sledovaných subjektů Španělsko. To ale dokázalo počet českých firem se španělským kapitálem lehce navýšit.


Autor: Bisnode

Výpočty použité v analýze zohledňují výhradně primární vazbu mezi vlastníkem a ovládaným subjektem, nikoli další vazby týkající se vlastníka. Do propočtů byly zařazeny jen veřejně dostupné informace o vlastnických vztazích tuzemských firem, které měla poradenská společnost Bisnode v době zpracování studie k dispozici.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).