Hlavní navigace

Asie jako vážná hrozba světové ekonomiky

16. 7. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Nový směr světové ekonomiky určuje Asie. To vyplynulo z nejnovějšího výzkumu banky HSBC v evropských zemích. Evropské firmy včetně ČR se ve svých podnikatelských aktivitách zaměřují na Východ. Nepostaví-li se evropské podniky čelem k tomu, co vyplývá ze změn v ekonomické rovnováze a z růstu Asie, ztratí obchodní příležitosti a obchodní hrozby vzrostou, tvrdí se ve zveřejněné tiskové zprávě.

Také Česká republika, která byla v poslední době působištěm západních firem, je nyní pod silným tlakem čínské konkurence. Jak upozorňuje generální ředitel českého výrobního koncernu, cenově se s Čínou nelze srovnávat. Tady je všechno dražší. Rozhoduje investor. My nemůžeme nic dělat. Více než 20 let jsme měli cementárnu v Súdánu. Investor chtěl, abychom tam vybudovali další, ale Číňané byli o 40 % levnější. Ptali se nás: ‚Nemůžete s tím něco udělat?‘ Ale my opravdu nemůžeme. Jsme bezmocní, dodává generální ředitel.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).