Hlavní navigace

Babiš udělal propagační video na #EET. Vykradl filmový námět seriálu 24 hodin

8. 10. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Zatímco ve sněmovně pustili poslanci EET do 3. čtení, Andrej Babiš zveřejnil video, v němž si zahrál na agenta Bauera. Sbíral v Chorvatsku účtenky.

Poslanci rozhodli. Zákon o evidenci tržeb jde do finálního schvalování. Po čtyřech hodinách ho poslali do 3. čtení, v němž se ukáže, zda zákon projde a zda obstrukce, kterými hrozí opoziční poslanici, dokážou zastavit legislativní proces i přes koaliční většinu. Než se k hlasování poslanci sejdou, musí zákon ještě jednou probrat rozpočtový výbor, aby případně zapracoval pozměňovací návrhy, které jednotliví poslanci při druhém čtení navrhli. 

Ani druhé čtení, které pokračovalo ve středu po zářijovém přerušení, se neobešlo bez ostrých vzájemných výpadů mezi koalicí a opozicí. Poslanec za TOP 09 Miroslav Kalousek si našel nová slova pro evidenci tržeb a to „balkánskou kravinu“ nebo také „balkánský tunel“. Naráží tím na to, že ministr financí Andrej Babiš našel vzor pro evidenci tržeb v Chorvatsku. A právě v něm proběhlo v létě natáčení, kde se Andrej Babiš snažil za 24 minut nasbírat účtenky. Testem měl také prověřit, zda mu dá účtenku opravdu každý živnostník. Video si zpropagoval i na svém účtu na Twitteru.

Video bylo publikováno včera na YouTube kanálu strany ANO a už sklidilo na sociálních sítích množství kritiky. Uživatelé ministru například vytýkají, že pro video vykradl námět filmového seriálu 24 hodin, kde se agent Jack Bauer snaží vždy v průběhu 24 hodin zabránit katastrofě s globálními důsledky. Babiš si na to dal pouhých 24 minut. 

VIDEO: Babiš jako agent Bauer

Video zároveň obsahuje velkou nepřenost. Jako respondent vystupuje Bohuslav Zavadil, který je titulkován jako velvyslanec České republiky v Záhřebu a který zároveň na podporu e-tržeb uvádí, že podnikatelské prostředí bylo v Chorvatsku po zavedení evidence tržeb narovnáno. 

Producenti videa se však dopustili hrubého přešlapu. Zavadil je na velvyslanectví pouze vedoucím obchodně ekonomického úseku. Skutečným velvyslancem je Martin Košatka, který nesprávný titulek ve videu přisuzuje drobnému pochybení produkce.

Otázkou však zůstává, jak tato privátní akce Andreje Babiše, která není první a zřejmě ani poslední, se nakonec promítne do schvalovacího kolečka. Ve sněmovně s tím zatím příliš neuspěl. Opoziční ODS a TOP 09 již spřádají plány, jak obstrukcemi zabránit přijetí zákona. Například šéf ODS Petr Fiala se proti EET staví odmítavě. Často to komentuje i na svém účtu na Twitteru

Čtěte také: Babišova brožura o „fámách a faktech k EET“ sama prezentuje fámy jako fakta

Elektronická evidence tržeb by měla podle odhadu ministerstva financí přinést do státní kasy v první vlně nejdříve 2 miliardy korun, v druhé pak dalších 10 miliard korun. E-tržby se dotknou nejdříve provozovatelů stravovacích a ubytovacích služeb, později dolehnou také na maloobchod a velkoobchod. Jako kompenzaci se spojenými náklady na pořízení EET techniky navrhuje ministerstvo financí jednorázovou daňovou slevu ve výši 5000 korun pro poplatníky daně z příjmu fyzických osob a také snížení DPH u stravovacích služeb ze současných 21 procent na 15 procent. 

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. Napište mu přes LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).