Hlavní navigace

EET šedé ekonomice nezabrání, nelze stát za každým melouchářem, míní podnikatelé

2. 12. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed
Má zabránit daňovým únikům, zatím vzbuzuje jen emoce. Podle slov podnikatelů si ti nepoctiví stejně vždy najdou cestu, jak EET obejít.

Elektronická evidence tržeb už nějaký ten měsíc vzbuzuje emoce. A to nejen mezi podnikatelskou veřejností, ale také tou politickou. Slibované obstrukce začaly, opozici se jimi podařilo zablokovat hlasování o e-tržbách. Více jsme na serveru Podnikatel.cz psali v článku Poslanci opozice spustili obstrukce kvůli #EET, sněmovnu kompletně zablokovali.

Ilustrační obrázek
Autor: www.shutterstock.com, podle licence: Rights Managed

Elektronická evidence tržeb meloucháře nezastaví, myslí si podnikatelé.  

Na další projednávání zákona o elektronické evidenci tržeb nedojde ani v tomto týdnu. Dá se tedy s celkem velkou jistotou předpokládat, že do konce roku zákon o elektronické evidenci tržeb schválen nebude.

Nejdříve měly e-tržby v plném provozu a v 1. vlně fungovat už od 1. ledna 2016. Poté jejich zavedení odložil sám ministr financí Andrej Babiš na 15. února. Další odklad byl kvůli technickým nárokům odsunut na 1. dubna. Jenže následně zasáhla koalice, která se dohodla na tom, že mezi platností a účinností (tedy uvedení do praxe) zákona o evidenci tržeb musí být nejméně sedm měsíců. V posledních týdnech se proto skloňoval termín srpen 2016. I ten se začíná pomalu ale jistě vzdalovat.

Psali jsme dříve: Elektronická evidence tržeb v roce 2018 pro všechny a bez výjimky

EET tzv. melouchaření nezastaví

Podle podnikatelů jsou teatrální výlevy kolem EET zbytečné. Nástroj, který má zabránit daňovým únikům, stejně fungovat nebude. Nebo alespoň ne tak dobře, jak ministr financí Andrej Babiš, který je navrhovatelem, předpokládá. Čech je od podstaty člověk vynalézavý a cestu, jak EET obejít, si vždycky najde: Jsem si jist, že opatření nezabrání šedé ekonomice, ti kdo podváděli doposud, budou podvádět zase, možná budou opatrnější nebo vymyslí jiné metody, není možné být za každým melouchářem, každým obchodem přes inzerce a na Aukru atd., přibližuje svůj názor pro server Podnikatel.cz Pavel Ševčík, majitel firmy ROALEX.

 

Potřebujete radu od odborníka? Využijte našich odborných poraden.

Tzv. melouchaření ve svém názoru zmiňuje další z oslovených podnikatelů, který zavedení elektronické evidence tržeb schvaluje jen v případě, že bude brán na každého stejný metr: Na elektronických tržbách mi z pohledu státu, který musí vybírat daně, nic nevadí, ale pokud dojde ke schválení, měla by být pro všechny podnikatele, stejně jak plátcovství DPH a nikoli od obratu. A pak tvrdě potírat meloucháře, kteří po práci berou práci drobným živnostníkům. Ti si musí samozřejmě účtovat více, nežli melouchář, za kterého platí vše zaměstnavatel, říká pro server Podnikatel. cz Jaromír Blažek, majitel firmy Elektrotech.CZ.

EET jako nástroj, který zabije motivaci podnikat

Elektronická evidence tržeb je spojena s celou řadou povinností a také náklady. Co bude přechod na EET znamenat pro firmu, která se zabývá prodejem motocyklů, pro představu popisuje podrobně její majitel Pavel Ševčík: Přechod na EET bude pro mne znamenat opuštění mého archaického, ovšem velmi efektivního skladového a prodejního systému v DOS a jeho náhradou, která se umí připojovat k EET. Se všemi důsledky přechodu, tedy přeskladněním značných zásob v řádu tisíců skladových karet, bude to náročné na čas i duševní kapacitu. Toto nebudu moci věnovat svému byznysu, takže logicky poklesne. Jde i o ztrátu motivace. Velké firmy EET zvládnou, malé to odradí a zatíží, jsem si jist, že část bude pragmaticky přecházet do daňové ilegality.

Zajímejte se o EET. Psali jsme na serveru Podnikatel.cz:

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).