Hlavní navigace

Hospodářská komora chce od všech podnikatelů povinně 50 až 100 korun ročně

8. 1. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 631791
Šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý konečně více promluvil o registraci podnikatelů. Od každého podnikatele chce Komora povinně až 100 korun ročně.

Nikdy nic takového jsem neřekl, reagoval velmi přísně prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý na otázku serveru Podnikatel.cz, že by rád zavedl povinné členství u Hospodářské komory. Půl roku na to znovu otevírá otázku povinné registrace, kterou lze označit za měkčí formu povinného členství. 

Jak Dlouhý uvedl pro Euro E15 TV, registrační poplatek by byl třeba jen 50 či 100 korun ročně. Jenže podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) se jedná v překladu o povinný desátek, díky čemuž by si Komora zajistila jistý zdroj příjmů.


Autor: www.isifa.com

Až 100 Kč ročně chce povinně od podnikatelů Hospodářská komora.

Povinný hospodářský registr, který je podle Dlouhého něco jiného než povinné členství, schválila už v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka. Dodnes však nebyl zaveden. Karel Havlíček, šéf AMSP ČR však upozorňuje, že povinná registrace je návratem do socialismu: Vnucovat komukoliv povinnou registraci, aniž by o to podnikatel projevil zájem, je neprosto nepřijatelné a rozhodnutím zavést tento režim shora, by byl návrat do hlubokého socialismu. Neobstojí ani argument, že některé evropské země mají povinné členství v komoře, říká Havlíček. 

Havlíček zároveň připomněl, že firmy jsou povinně registrované u obchodního soudu, živnostenského úřadu a mnoha dalších institucí: Nevidím proto nejmenší důvod vytvářet další řízenou databanku podnikatelských subjektů, navíc takovou, kterou si budou firmy ještě platit, aniž by o to stály, důrazně se ohrazuje předseda představenstva AMSP ČR.

Registrujte se do databáze živnostníků serveru Podnikatel.cz – ZDARMA

Vladimír Dlouhý na druhou stranu připomíná, že Hospodářská komora peníze nechce „zadarmo“. Podnikatelům by za to nabídla například rozšířené služby v oblasti poradenství. Ruku v ruce by s povinnou registrací měla souviset i správa všech živností. Tu by ráda Hospodářská komora převzala od státu. 

Pro stát by to znamenalo ulehčení práce, ale hlavně pro podnikatele by to bylo zjednodušení, aby ta správa nebyla rozstříštěna mezi ministerstvem spravedlnosti, vnitra, místního rozvoje, práce a sociálních věcí, čili přáli bychom si zjednodušení této agendy, řekl již dříve pro server Podnikatel.cz Vladimír Dlouhý. Čtěte rozhovor s Vladimír Dlouhým

Karel Havlíček ale namítá, že povinný registr by nebyl firmám ničím prospěšný: Komora u nás plní svojí důležitou roli, ceníme si zejména jejích aktivit v regionech, ale svoje financování si musí zajistit vlastní aktivitou, uzavírá Havlíček. 

E-booky pro váš tablet nebo čtečku

Stahujte nejnovější knihy v elektronické formě z edice Podnikatel.cz. Nabízíme například praktického pomocníka při začátku podnikání, novinky v občanském zákoníku či poutavé příběhy podnikatelů. Prohlédněte si nabídku e-booků

Autor článku

Šéfredaktor Podnikatel.cz a BusinessCenter. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).