Hlavní navigace

Jak krize pozmění systém světového finančnictví?

25. 2. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Světem otřásá finanční krize a odborníci přemýšlejí, jakým směrem by se mělo teď světové finančnictví vydat. Nový model finančních služeb by měl zrychlit přesun ekonomické síly na východ (Indie, Čína, či Rusko), zjednodušit fungování bank na bázi tradičního pojetí bankovnictví, zpřísnit mezinárodní regulace či vytvořit dlouhodobě udržitelný obchodní model. Počítá se také s aktivnější roli státu v bankách. To vše vyplývá ze studie Pricewaterhou­seCoopers (PwC) nazvané „A jak dál?“

„Transformace finančních institucí, kterou dnes zažíváme, je bezprecedentní. S pokračující finanční krizí začínají být jisté jen nejistoty. V některých případech už nelze postupovat tak, jak to bylo dosud běžné, a ve finančním sektoru můžeme očekávat rozsáhlé změny, uvedl Jeremy Sčoty, světový vedoucí skupiny pro finanční služby, Pricewaterhou­seCoopers ČR. Čtěte seriál Ekonomická recese.

Mezi hlavní zjištění, která studie přinesla, se zařadilo přesouvání finanční síly ze západu na východ a návrat ke tradičním formám bankovnictví. To znamená odklon od paralelního systému bankovnictví k systému s majoritním podílem univerzálních bank. Je zřejmé, že tradiční ´Art of Banking´, tedy přijímání vkladů a poskytování úvěrů, bylo v nedávné době v některých zemích spíše okrajovou záležitostí a banky se pouštěly do řady dalších aktivit, na něž se nevztahovaly požadavky kapitálové přiměřenosti, vysvětlil Paul Cunningham, vedoucí partner pro finanční služby Pricewaterhou­seCoopers ČR.

Všeobecně se také počítá s aktivnějším přístupem vlád k finančnímu systému. Jednoznačná snaha nového přístupu je reformovat stávají regulační systém tak, aby nehrozilo žádné riziko. Stabilita by měla jít na úkor většího výnosu. Čtěte více: Ušijí politici finančnímu systému nový kabát?

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).