Hlavní navigace

Všechny tuzemské banky kromě ČSOB zvýšily svůj zisk

7. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Banky v České republice finanční krize prozatím nezasáhla. Vyplývá to z výsledků jejich hospodaření za prvních 9 měsíců tohoto roku, které bankovní instituty zveřejnily tento týden. Kromě ČSOB všechny banky navýšily meziročně svůj zisk. I ČSOB, která jako jediná měla pokles zisku, ale celkově zaznamenala kladnou bilanci.

Poslední bankou, která zveřejnila své výsledky, se dnes stala Komerční banka. Podle vyjádření jejích představitelů dosáhl čistý zisk banky v prvních třech čtvrtletích letošního roku necelých 10 miliard korun, což je o 22 % více než loni.

Podobně velký nárůst zisku zaznamenala i Česká spořitelna, která navýšila za 9 měsíců roku 2008 svůj čistý konsolidovaný zisk (bez vlivu prodeje Pojišťovny ČS) o 21 %. Pokud by se do výsledků započítal i prodej pojišťovny, dosáhla by Česká spořitelna navýšení zisku dokonce o 73 %.

Ještě s větším zvýšením zisku přišla skupina Raiffeisen International, která měla za tři čtvrtletí letošního roku zisk 861 milionů eur. To činí o 38 % více než ve stejném období roku 2007.

Z mírného nárůstu zisku se mohli radovat i v GE Money Bank, která vykázala za devět měsíců letošního roku čistý zisk ve výši 2,33 mld. korun, což je o 8 % více než za stejné období roku 2007.

Tip do článku - EBF spíkři 1

Jedinou tuzemskou bankou, které tak letos prozatím poklesl zisk, je ČSOB. Její propad zisku činil 63 %. Čtěte více: ČSOB se díky finanční krizi snížil zisk o 63 %.

České banky se tak navzdory finanční krizi drží výborně. Důvodem je především poměr vkladů k úvěrům, který dosahuje 70 %, a konzervativní politika tuzemských finančních domů. Ty se totiž zaměřují především na poskytování vkladů a úvěrů a jenom málo se zaměřují na investiční bankovnictví, které stojí za ztrátami v ostatních státech. Čtěte více: Záškodný: Bankám hrozí jediné – uměle vyvolaná panika.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).