Hlavní navigace

LN: Banky zatím nereagují na snížení klíčové sazby

19. 8. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Přestože Česká národní banka snížila své úrokové sazby (o 0,25 procentního bodu) a o hypoteční úvěry klesá zájem, banky zatím nereagují snižováním úrokových sazeb z poskytnutých úvěrů. Informují o tom dnešní Lidové noviny.

Diskontní sazba činí od 8. srpna 2008 2,50 %, do té doby byla její výše 2,75 %, dvoutýdenní repo sazba je nyní na úrovni 3,50 %. Komerční banky obvykle reagují na zvýšení úrokových sazeb promptně a upravují i své sazby. Nyní jsou však zatím klidné a ke změně (ke zlevnění úvěrů) nedochází. Poměrné vysoké úrokové míry jsou také důvodem slabšího zájmu o hypoteční úvěry. Lidé proto hledají jiné možnosti úvěrování a využívají více úvěrů ze stavebního spoření. Za prvních sedm měsíců letošního roku poskytly stavební spořitelny úvěry na bydlení za 44,6 miliardy korun, což je asi o 20 % více než vloni, dodávají Lidové noviny.

HN, MfD: Zisk penzijních fondů poklesl

Výnosy v českých penzijních fondech loni reálně ztratily hodnotu. Stalo se tak kvůli vyšší inflaci a nízkým výnosům. Ty se pohybovaly kolem 2 %. Přesto účastníků v penzijních fondech přibylo. Nyní je penzijně připojištěno více než 4,1 milionu lidí. Zisk penzijních fondů meziročně poklesl z 2,63 miliardy korun na 1,46 miliardy korun. Informují Hospodářské noviny.

Výnosy fondů jsou nízké i kvůli současnému zákonu o penzijním připojištění, který neumožňuje agresivnější investice fondů. To se má v brzké době změnit. Vláda připravuje nový zákon. Na něm pracuje ministerstvo práce a sociálních věcí společně s ministerstvem financí, upřesňuje Mladá fronta Dnes.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).