Hlavní navigace

Malé a střední firmy čeká nájezd kontrolorů, bude se hlídat bezpečnost práce

9. 5. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 329515
Státní úřad inspekce práce ohlásil, že se letos zaměří na bezpečnost práce v malých a středních podnicích. Proběhnout by měly stovky kontrol.

Malé a střední firmy by se měly připravit na kontroly systému bezpečnosti práce, provozu technických zařízení a pracovních podmínek. Právě na ně se totiž chce v příštích měsících zaměřit Státní úřad inspekce práce. Každý oblastní inspektorát plánuje letos prověřit přibližně 300 firem dle svého výběru. Cílem kontrol je vyvinout tlak na vedení kontrolovaných firem, aby byly dodržovány bezpečnostní předpisy a tím se minimalizovala pracovní úrazovost.

Na pozoru se musí mít i firmy s vozovým parkem

Úřad se v rámci své činnosti zaměří také na firmy s vozovým parkem. V centru zájmu inspektorů pak bude především dodržování pracovního režimu uživatelů vozidla v návaznosti na organizaci pracovní doby, ale také systém obecné prevence zahrnující přijímání opatření k předcházení rizikům, seznamování zaměstnanců s předpisy k zajištění bezpečnosti práce pro konkrétní pracovní pozice a pracovní činnosti prováděné na konkrétním pracovišti, ověřování zdravotní způsobilosti, upřesnila Ivona Foltisová z kanceláře generálního inspektora Státního úřadu inspekce práce.

Se zvýšeným počtem kontrol by měli počítat rovněž zemědělci. V zemědělství totiž došlo během posledního roku k výraznému zvýšení počtu smrtelných a závažných pracovních úrazů. Jelikož většina pracovních úrazů se stala při práci se zvířaty a při používání zemědělské techniky, budou kontroly systému BOZP v zemědělství zaměřeny především na zaměstnavatelem stanovené pracovní postupy pro chov zvířat a na bezpečné používání zemědělských strojů a zařízení a provoz zařízení při posklizňové úpravě zrnin, dodala Foltisová.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).