Hlavní navigace

Na zákazu či omezení hazardu vydělá pouze mafie

2. 12. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 329515
Lidovci navrhují bohulibé opatření, chtějí výrazně omezit hazard. Předpokládají, že tím pomůžou řešit problematiku gamblerství a negativních dopadů s tím spojených. Jediné, čemu ale návrh pomůže, budou aktivity mafie.

Česká politická scéna zdá se vytáhla proti hazardu. Dva návrhy na změnu zákona o loteriích už leží v poslanecké sněmovně, další dva návrhy zatím čekají na stole vlády. Nejradikálněji se k problematice lidovci, jejichž novela obsahuje kromě značného zpřísnění provozování „výherních“ hracích automatů a videoterminálů také zákaz sázení po internetu, a to i na zahraničních serverech. Toho chtějí lidovečtí poslanci docílit tím, že zakáží tuzemským bankám realizovat do republiky převody ze sázek.

Nejen, že tato právní úprava je podle mnohých nerealistická a stejně by ji lidé dokázali obcházet, ale především by způsobila i to, proti čemu chtějí lidovci mimo jiné bojovat, rozvoj šedé ekonomiky. Více zákazů a finančních omezení totiž nezpůsobí (překvapivě) vymizení hazardu ze světa, nýbrž pouze jeho přesun do nelegálně provozovaných heren a rozvoj nových hazardních systémů. Stát tím nejen ztratí peníze i stávající kontrolu, ale především tím podpoří podnikatelské záměry mafie.

Sázení patří k lidské povaze

Lidé se rádi sází odjakživa a je jedno, jestli jde o jedno pivo či o miliony korun. Hravost tak nějak patří lidské povaze. Pravdou zůstává, že množství prosázených peněz stále roste. Jenom v loňském roce Češi vložili do sázkových her přes 128 miliard korun. Jedním dechem je ale nutné dodat, že necelých 100 miliard korun vyhráli sázkaři zpátky. Z rozdílu musí sázkařské firmy ještě zaplatit správní a místní poplatky, poplatky na státní dozor a odvody na veřejně prospěšné účely. Tato částka činila v roce 2008 dohromady 7,7 miliard korun, což je podle politiků vůči ziskům hazardních firem málo. Navíc se prý hodně peněz z hazardu točí v šedé ekonomice. Čtěte více: Hráčům recese nevadí, sázkové kanceláře čekají rekordní tržby.

V důvodové zprávě k návrhu zákona pak lidovci uvádí několik dalších zajímavých ekonomických a demografických informací. Obzvláště je zajímavá pasáž týkajících se negativních dopadů na společnost. Obchodní aktivity českých heren již přivedly takřka 6000 osob do výkonu trestu, zasloužily se o rozpad cca 10 tisíc manželství. Prokazatelně souvisí se 112 infarkty, 108 zpronevěrami, zanedbáváním nebo zneužíváním 1140 dětí, rozvojem závislosti na alkoholu a drogách u 673 lidí a s 63 přepadeními (podle loňských statistik), uvádí se v důvodové zprávě zákona. Škoda, že není uvedeno, z jakých statistik tato data vycházejí a jakým způsobem byla zjištěna. Vzhledem k tomu, že počet závislých na alkoholu a drogách se nedá přesně zjistit, jsou přesná čísla typu 673 opravdu pozoruhodná.

Lidovci proto chtějí sázení a loterie značně omezit. Zatímco předchozí ministr financí Miroslav Kalousek pragmaticky povolil i českých firmám umožnit sázení po internetu, jelikož lidé sázeli na zahraničních serverech, lidovci chtějí zavést zákaz zpět. Navíc chtějí znemožnit hazard i v zahraničních internetových hernách, a to tím, že tuzemské banky by nesměly provádět transakce související se sázením. Že je toto opatření podle České bankovní asociace v rozporu s jinými právními normami upravujícími činnost bank, už tvůrce příliš nezajímalo. Také uplatňování v praxi se zdá velice problematické a určitě by nebyl problém vše obcházet. Kdo by chtěl na zahraničních serverech sázet, způsob by díky různým moderním internetovým peněženkám a systémům dozajista našel.

Anketa

Sázíte?

Boj proti mafii jí paradoxně pomůže

Navrhovaná právní úprava řeší katastrofální stav rozšíření hazardu v ČR. Hazard je jedním ze zdrojů šedé ekonomiky a daňových úniků, píše se v důvodové zprávě k zákonu. O kousek dále navrhovatelé uvádějí: Policie a tajné služby upozorňují na zásadní bezpečnostní riziko ze strany ruskojazyčných a balkánských mafií, podnikajících v ČR v oblasti hazardu.

Cloud 22 temata

Navrhované řešení zní: Zakažme vše, co se dá, a co nedá, pořádně zdaňme. Co se stane, když budeme tento nápad implementovat? Hazard, daňové úniky, šedá ekonomika a patologické návyky spojené s gamblerstvím zmizí? Ale kdeže, stane se pravý opak. Čím více zákazů a čím vyšší poplatky, tím větší motivace pro odchod do šedé ekonomiky. Většina lidí, kteří budou chtít hrát a sázet, budou sázet dál, jen to udělají přes nelegální bookmakery či v načerno zřízených hernách.

Stát hazard rozhodně nevymýtí, protože tam, kde je poptávka, je i nabídka. Navíc ztratí i ty prostředky, které stávající hazardní firmy platí a jediný, kdo na všem vydělá, bude právě mafie. Ta bude totiž provozovat nelegální podniky a vytvoří na místo státu podmínky pro sázkařský trh. Ten bude dražší a nebezpečnější a s potenciálně mnohem horšími dopady. Cesta do pekla ale bývá dlážděná těmi nejlepšími úmysly.

Autor článku

Zástupce šéfredaktora Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).