Hlavní navigace

Nedostatek pracovních sil má pomoci řešit nový systém získávání kvalifikací

24. 7. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Česká republika se začíná potýkat s problémem pracovních sil. Není jím však nezaměstnanost, nýbrž pravý opak. Českým firmám chybějí pracovníci. Nedostatek pracovníků tíží firmy všech kategorií, nejvíce se deficit odráží do kvalifikovaných řemeslných činností, uvedl viceprezident Hospodářské komory České republiky Zdeněk Somr.

Nově se však objevila možnost, která by tuto situaci mohla vyřešit. Vznikl totiž systém ověření nebo získávání nové kvalifikace kdykoliv v průběhu života. Taková šance dosud nebyla, a pokud ano, tak znamenala zdlouhavou proceduru. Od srpna 2008 vstoupí v účinnost Zákon č.179/2006, který vytváří systém získávání kvalifikací. Současně vznikne možnost ověřovat kvalifikace uvedené v registru „Národní soustava kvalifikací“. Zatím se tento systém omezuje pouze na kvalifikace do úrovně vyučení a i v tomto je nyní ještě značně nekompletní.

Nicméně do budoucna se očekává, že tato novinka bude lépe řešit:
  • nedostatek některých kvalifikací na trhu práce
  • ověření kvalifikací pracovníků z cizích zemí, 3. možnost získat kdykoliv během života jinou, resp. druhou kvalifikaci
  • nabytí kvalifikací, které není možné získat z počátečního – školského vzdělávání konečné vyjasnění obsahu a standardizace kvalifikací, které jsou někdy sporně definované

Nad systémem by měly dohlížet tzv. Sektorové rady, které tvoří zaměstnavatelé profesních sdružení organizovaných Hospodářskou komorou České republiky, Svazem průmyslu a dopravy ČR, společností Trexima a Institutem Svazu průmyslu.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).