Hlavní navigace

Novela zákona o veřejných zakázkách v účinnosti

15. 9. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dnešním dnem vstoupila v účinnost novela zákona o veřejných zakázkách. Přináší řadu diskutovaných novinek. Například zákaz účasti společností, které mají vydané akcie na majitele a nové základní kvalifikační předpoklady, kterými jsou seznamy sloužící k identifikaci osob se střetem zájmů v řadách společníků, členů statutárních orgánů či pracovníků uchazeče. Ačkoli se jedná o ustanovení nad rámec práva EU a významnou administrativní zátěž pro uchazeče, bude přitom v obou případech zákon stále krátký na obcházení zákazu např. zapojením prázdné společnosti coby formálního uchazeče v nabídce nebo změnou v akcionářské struktuře. Parlament proto začal projednávat „technickou“ novelu novely, která by obě tato ustanovení ze zákona vypustila, komentuje novelu Adéla Havlová z advokátní kanceláře Havel & Holásek.

Dále se jedná o zavedení povinných prověrek NBÚ pro osoby podílející se na zadávání a rozhodování o státních zakázkách nad 500 mil. Kč. Podle Havlové budou mít zadavatelé zřejmě problém zajistit dostatečný počet členů hodnotící komise, dokud prověrky nezíská širší okruh osob s odpovídající odborností. Na druhou stranu ale novela zachovává možnost omezovat počet zájemců losováním. K posílení transparentnosti chybí také posílení osobní odpovědnosti osob na straně zadavatele a propojení „black-listu“ dle zákona o veřejných zakázkách s „black-listem“ koncesního zákona, jakož i propojení zákazu účasti ve veřejných zakázkách s ukládáním sankcí za kartelové dohody dodavatelů – tzv. „bid rigging“. K transparentnosti by však mělo přispět sdělování nabídkových cen při otevírání obálek, které bude v zakázkách zahájených po 15. 9. povinné, sděluje advokátka Havlová.

Do doby, než budou chybná ustanovení, která vylučují z výběrového řízení společnosti, jež mají akcie na majitele ze zákona odstraněna, doporučuje ministerstvo zadavatelům veřejných zakázek odložení vypisování výběrových řízení. Zadavatel, potažmo Česká republika, se nevystaví riziku případných soudních sporů či arbitráží. Věřím, že se v Poslanecké sněmovně současná závažná situace vyřeší v řádů týdnů přijetím patřičné novely zákona, prohlásil ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).