Hlavní navigace

Osvobození příjmů z fotovoltaiky zřejmě skončí

13. 10. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Osvobození příjmů z ekologických zdrojů pravděpodobně skončí. Poplatníci budou povinně odepisovat majetek využívaný k výrobě elektřiny ze slunečního záření. Vláda již návrh novely zákona o daních z příjmů schválila. Nyní je předložen k projednání Poslanecké sněmovně.

Podle sněmovního tisku reagují navrhované změny na nutnost eliminovat všemi zákonnými prostředky v současné době již neodůvodněnou nepřímou podporu výroby elektřiny z ekologických zdrojů, zejména ze solárních zařízení. Proto zpřísňují daňový režim u ekologických zdrojů a zařízení tak, že dojde k ukončení osvobození příjmů z provozu ekologických zařízení. Navrhuje se zrušit osvobození i u ostatních ekologických zařízení. Naposled zřejmě poplatníci využijí osvobození za zdaňovací období 2010. Změna se tedy vztahuje i na poplatníky, kteří uvedli ekologické zdroje a zařízení do provozu před předpokládaným nabytím účinnosti této novely.

Další připravovanou novinkou je zavedení povinného odpisování u vymezeného hmotného majetku využívaného alespoň zčásti k výrobě elektřiny ze slunečního záření. Odpisy se stanoví jako měsíční, rovnoměrné po dobu 240 měsíců a nelze je přerušit. Doba odpisování solárních panelů, jako nejvýznamnější technologické položky, tak bude činit 240 měsíců bez ohledu na to, zda budou zařazeny do 2. nebo 3. odpisové skupiny.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).