Hlavní navigace

Pár stovek k dobru pro seniory. Dostanou jednorázově 600 korun

15. 6. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Radost z růstu ekonomiky mají mít i senioři. Vláda jim odklepla jednorázový příspěvek. Peníze jim dorazí s prosincovými důchody.

Schválili jsme jednorázový příspěvek 600 korun k prosincovému důchodu. Z růstu ekonomiky tak budou mít prospěch i senioři, píše na svém profilu na Twitteru premiér Bohuslav Sobotka. Novelu zákona o důchodovém pojištění schválila vláda. Návrh teď míří do Parlamentu.

Čtěte také: I v důchodovém věku můžete bez obav podnikat

Peníze mají seniorům kompenzovat zpomalení valorizace penzí za Nečasovy vlády. Státní pokladna vynaloží 1,7 miliardy korun. Ty budou čerpány z rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí. Právě ministryně Marksová Tominová původně navrhovala, aby důchody v příštím roce vzrostly o 200 korun. Návrh neprošel, penze se zvýší přibližně o 100 korun daných zákonem.

Kdy má nárok na důchod OSVČ

Aby OSVČ dostala důchod, musí splnit stejné podmínky jako zaměstnanec. Tedy dosáhnout důchodového věku a získat potřebnou dobu pojištění. Starobní důchod lze přiznat osobě, která je nejméně 25 let důchodově pojištěna a již dosáhla potřebného věku pro vznik nároku na starobní důchod.

Mohlo by vás zaujmout: ČSSZ nově nabízí údaje o dobách pojištění online

Výpočet výše důchodu probíhá naprosto shodně jako u zaměstnanců. Pro výpočet důchodu je rozhodný osobní vyměřovací základ pojištěnce, který se stanoví jako průměr vyměřovacích základů za rozhodné období. Rozhodným obdobím pro OSVČ jsou roční vyměřovací základy, ze kterých bylo za dané roky zaplaceno pojistné na důchodové pojištění. Vyměřovací základy se násobí koeficientem nárůstu všeobecného vyměřovacího základu, který každoročně stanovuje vláda svým nařízením.

Hlídejte si dobu pojištění

Do doby pojištění lze zahrnout všechny doby výdělečné činnosti zakládající povinnou účast na důchodovém pojištění, tedy zaměstnání i podnikání. Ovšem pozor, tato podmínka není splněna například při uzavírání dohod o provedení práce.Tuto situaci je možné řešit tím, že se člověk přihlásí k účasti na dobrovolném důchodovém pojištění. Více se dočtete v článku: Hlídejte si odpracované roky. Zajistíte si tak důchod

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).