Hlavní navigace

Platební karty a podnikání. Napište nám své zkušenosti

17. 2. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Vydavatelé karet motivují spotřebitele k utrácení kartami. Banky lákají na akceptaci, ale obchodníci se kartám začínají bránit.

Vydavatelé karet motivují držitele karet k jejich používání různými věrnostními programy. Platební karty umí pojistit nákup zboží a služeb, díky slevovým programům dokáží zlevnit nákupy, nabízejí bonusové body či přímo reálné peníze zpět na kartový účet v podobě procent z transakcí.

Upoutávka na možnost platby kartou. Hotel VZ Ovčárna, Praděd-Jeseníky. Vojenská lázeňská a rekreační zařízení
Autor: Dalibor Z. Chvátal

Upoutávka na možnost platby kartou. Hotel VZ Ovčárna. Obchodník: Vojenská lázeňská a rekreační zařízení. Lokalita: Malá Morávka

Pro velké obchodní řetězce jsou platební karty výhodné a náklady na jejich akceptaci mohou rozpustit nejen v maržích, ale i volbou vhodného zpracovatele karetních transakcí. Naproti tomu jiní, zvláště tuzemští obchodníci vnímají platební karty jako nutné zlo a postupně začínají využívat možnosti rozlišit náklady na použití hotovosti a karet tím, že svým zákazníkům dají možnost výběru: zaplatíte hotově či bankovním převodem bez poplatku, anebo platební kartou s poplatkem.

A podle některých obchodníků je v některých oblastech akceptace karet na hranici ziskovosti. Příkladem jsou například čerpací stanice pohonných hmot, nápojové a parkovací automaty či prodej jízdních dokladů.

(Ne)přijímáte platební karty? Napište nám své zkušenosti!

Jste obchodníky a přijímáte platební karty? Anebo jste je přestali akceptovat? Jaké máte zkušenosti s akceptací platebních karet?

V čem jsou/byly pro vás výhodné, kde mají z vašeho pohledu silné stránky a kde slabiny?

Pište na e-mail redakce@mesec.cz, nebo volejte na číslo 245 008 070. Pokud si nepřejete zveřejnit své jméno a společnost, zaručujeme vám diskrétnost a anonymitu.

Poplatek za platbu kartou. Obchodník: BossCan Ostrava 3C. Lokalita: Ostrava. Acquir: Komerční banka
Autor: Dalibor Z. Chvátal

Poplatek za platbu kartou. Obchodník: BossCan Ostrava 3C. Lokalita: Ostrava. Acquir: Komerční banka

Cena pohonných hmot je složena z několika částí, ale poplatek z transakce kartou se ze své přirozenosti účtuje z konečné ceny. Umožnit akceptovat karty pro nízké transakce je zase nevýhodné pro acquirské banky, které by na takových transakcích prodělávaly. Nemalou roli zde hrají i náklady spojené s vybavením obchodních míst vhodnými terminály pro akceptaci karet, resp. upgrade stávajících technických zařízení. Náklady za platbu kartou však začínají na své zákazníky přenášet i prodejny a servisy automobilů či řetězce s elektronikou.

Poplatek za platbu kartou. Obchodník: T.S.Bohemia a.s. Lokalita: Ostrava. Acquir: Česká spořitelna
Autor: Dalibor Z. Chvátal

Poplatek za platbu kartou. Obchodník: T.S.Bohemia a.s. Lokalita: Ostrava. Acquir: Česká spořitelna

S Bruselem na věčné časy

Kartové poplatky, které si mezi sebou banky účtují,  jsou trnem v oku i Evropské komisi, která v této oblasti chystá regulaci. Mezi diskutované problémy této regulace ale patří podezření, že je připravena na míru velkým, nadnárodním obchodním řetězcům. Těm prokazatelně klesnou náklady na akceptaci karet, naproti tomu pro tuzemské banky se může přestat karetní byznys vyplácet. Málokdo totiž ví, že akceptace karet nepatří zrovna mezi ziskové zlaté doly bank a myšlenka o rýžování peněz na poplatcích je zcestná. Na druhé straně, byznys platebních karet svojí rozšířeností a jednoduchostí umí nabídnout všem zapojeným subjektům mnoho benefitů, pro které má smysl s platebními kartami počítat. Anebo ne?

Přestože vzniká řada nových technologických vychytávek a začínáme platit mobily, vypadá to, že rok 2014 může být pro používání platebních karet v tuzemsku zlomový.

  • Podaří se vytlačit hotovost, anebo zákazníci budou platební karty používat jen pro případ náhlého, vyššího nákupu?
  • Začnou přibývat terminály pro akceptaci karet současně s poplatky za platbu kartou?
  • Kde je hranice únosnosti pro banky i obchodníky, aby na obchodním místě mohl spotřebitel použít platební kartu bez omezení?

Nejen na tyto otázky by měla odpovědět odborná konferece serveru Měšec.cz.

Všichni odborníci na jednom místě

Odborná konference serveru Měšec.cz umožní diskuzi mezi zástupci vydavatelů karet, acquiry, státní správy a obchodníky. Pokud zvažujete o akceptaci platebních karet, anebo vás ve vašem podnikání trápí problematika platebních karet, máte šanci získat na jednom místě odpovědi na vaše otázky, nebo naopak předat své zkušenosti.

Jestliže platební karty jsou již součástí vašeho byznysu, dozvíte se, jak jejich vydávání či akceptaci může ovlivnit diskutovaná regulace Evropské komise.

Pro banky. Pro obchodníky. Pro váš byznys

Přijďte diskutovat a ovlivnit podobu trhu platebních karet a hotovosti v České republice. Dozvíte mimo jiné:

  • Kde jsou platební karty silné a kde mají slabé stránky.
  • Kde je hranice rentability u karetních transakcí z pohledu acquira, vydavate i obchodníka.
  • Kdy vítězí hotovost, jaké má výhody i rizika.
  • Jaké jsou zkušenosti s regulací v Evropě a ve světě, příklady ze zahraničí
  • Jak jsou platební karty úzce provázané s politikou a právem.
  • Jak nás řídí šašci z Bruselu.

Termín akce

19. března 2014 od 9:00 do 16:00 hod.

Nástroje v marketingu

Místo konání

City Green Court, Hvězdova 1734/2c, Praha 4

Konference je určená pro odbornou veřejnost, nikoli pro spotřebitele.

Toto je P.R. sdělení serveru Měšec.cz

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).