Hlavní navigace

Plyn by z Ruska mohl začít proudit ještě dnes

9. 1. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Premiér Mirek Topolánek dnes vyrazil na Ukrajinu, aby zde definitivně dojednal fungování monitorovací komise a znovuobnovení dodávek plynu od ruského Gazpromu. Společně s ním také na Ukrajinu také zamířili experti Evropské komise, kteří by měli monitorovat dodávky plynu.

Podle všech zúčastněných stran je již dohoda na spadnutí a zdá se pravděpodobné, že k jejímu podepsání by mohlo dojít ještě dnes. Gazprom přislíbil, že v případě dohody okamžitě obnoví dodávky plynu přes Ukrajinu. Než však plyn do Evropy dorazí, potrvá to podle Evropské unie zhruba tři dny.

Zatímco Českou republiku výpadek dodávek plynu zatím tolik nepostihl, jelikož má stále dostatečné zásoby, její východní soused je na tom mnohem hůře. Slovensko již včera ohlásilo, že zásoby mu docházejí a avizoval možné zapojení dalšího jaderného reaktoru. Nedostatek plynu začal dopadat také na slovenské hospodářství, kdy řada firem dočasně uzavřela svůj provoz. Česko se dnes proto rozhodlo, že Slovákům pomůže a uvolní pro ně plyn v objemu asi 4 milionů kubíků.

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).