Hlavní navigace

Počet dlužníků po splatnosti se v Česku snížil. Překvapivě však rostl v Praze

3. 8. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Podíl dlužníků v ČR se od konce prvního čtvrletí mírně snížil. Ne však ve všech krajích. V pěti z nich se naopak zvýšil, překvapivě i v Praze.

Podíl množství osob na celkovém počtu obyvatel ČR, kteří dluží po splatnosti v negativním registru SOLUS, po delší době mírně klesl. Ke konci června jich bylo 7,89 %, zatímco na konci prvního čtvrtletí jich SOLUS registroval 7,97 %. K zlepšení došlo v osmi krajích České republiky. Podíl dlužníků se závazkem po splatnosti se zvýšil jen v Karlovarském, Moravskoslezském, Olomouckém a Ústeckém kraji a také v Praze.

Pozitivní obrat naznačovala již data z 1. čtvrtletí letošního roku, kdy nárůst počtu osob v prodlení s úhradou splatných závazků v rámci celé ČR znatelně zpomalil, a ve dvou krajích došlo k poklesu. Stále jsou však v České republice kraje, kde bohužel dochází k dalšímu zhoršení situace. Pro někoho může být překvapující, že ke zhoršení došlo opět také v Praze, uvedl Jan Stopka, tajemník sdružení SOLUS.

Čtěte také: Srážky ze mzdy v insolvenci nejsou totéž co srážky v exekuci

Právě v Praze zaznamenalo sdružení SOLUS nejvyšší nárůst podílu osob v prodlení na celkovém počtu dospělých obyvatel. Oproti předchozímu čtvrtletí se jejich podíl zvýšil o 0,14 procentního bodu na 6,55 %. Nejvíce dlužníku po splatnosti vykazuje Ústecký a Karlovarský kraj, kde jich SOLUS eviduje 13,29 % (Karlovarský kraj) a 14,37 % (Ústecký kraj).

Podíl počtu osob v prodlení se svými závazky na dospělých obyvatelích ČR
Kraj Podíl dlužníků po splatnost
Jihočeský 7,46 %
Jihomoravský 6,52 %
Karlovarský 13,29 %
Královéhradecký 7,45 %
Liberecký 10, 76 %
Moravskoslezský 9,62 %
Olomoucký 7,30 %
Pardubický 6,58 %
Plzeňský 8,11 %
Praha 6,55 %
Středočeský 7,75 %
Ústecký 14,37 %
Vysočina 5,30 %
Zlínský 5,41 %

Zdroj: SOLUS

Jak ale doplňuje Jan Stopka, aktuální zlepšení statistik se musí brát, s ohledem na budoucí ekonomický vývoj, s rezervou. Neustále se navíc rozšiřuje základna společností, které do registru údaje posílají, a je tak klidně možné, že v dalších měsících se statistiky opět zhorší. V rámci celkového pohledu na ekonomickou situaci jednotlivých občanů je však důležité také nezapomínat na sektor méně seriózních poskytovatelů půjček, kteří nevyužívají žádné informační registry a úvěrují bohužel osoby, které již dnes nejsou schopny své závazky u členů sdružení SOLUS platit, dodává Jan Stopka.

školení účto leden 23 Kučerová

Čtěte také: Jak na správné zaokrouhlení nezabavitelných částek, odstupné a ukončení exekuce?

Sdružení SOLUS má za členy 39 společností, mezi kterými se nachází 17 nebankovních finančních institucí, 12 bank, 3 stavební spořitelny, 4 telekomunikační operátoři, 2 energetické společnosti a 1 velkoobchodní řetězec.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).