Hlavní navigace

Podniká Babiš v současnosti, či jen spravuje svůj majetek? Koalice se o tom pře

Autor: isifa/MAFRA/Dan Materna
Redakce

Premiér Bohuslav Sobotka se domnívá, že by ministr financí Andrej Babiš měl přestat se svými podnikatelskými aktivitami. Ten ale oponuje, že už dávno nepodniká.

Doba čtení: 1 minuta

Ve vládní koalici se rozhořel spor o to, zda by se měl stávající ministr financí Andrej Babiš zbavit vlastnictví Agrofertu a dalších napojených firem. Podle premiéra Bohuslava Sobotky by bylo nejčistším řešením, kdyby Babiš přestal podnikat a věnoval se pouze politice. Andrej Babiš ale oponuje, že on v současnosti už nepodniká a že pouze spravuje svůj majetek v souladu se zákonem o střetu zájmů.

Čtěte také: Babiš podnikatelům: Zkuste si nejdříve zaměstnanecký poměr

Podniká Babiš, nebo nikoli

Ilustrační obrázek.
Autor: isifa/MAFRA/Dan Materna

Ilustrační obrázek.

Že se Andrej Babiš nachází ve střetu zájmů, tvrdí už dlouhodobě opozice. Nově se k ní ale přidávají i hlasy z vládní koalice, především ze strany ČSSD. Jak dnes uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka, nejjednodušší by bylo, kdyby Babiš ukončil své podnikatelské aktivity a nadále se věnoval pouze politice. Pokud se pan Babiš rozhodl neukončit své podnikatelské aktivity a ony jsou poměrně široké, počínaje zemědělstvím a konče mediální sférou, tak si přirozeně musí dávat velký pozor na to, aby se nedostal do žádného střetu zájmů. Přirozeně musí počítat s tím, že se otázky na střet zájmů budou i v budoucnu objevovat, řekl dnes Sobotka.

Andrej Babiš ale nesouhlasí s tím, že by podnikal. Vlastnictví firem podle něj neznamená, že by podnikal a nepřipadá si proto ve střetu zájmů. Já jenom spravuji majetek a pracuji jen pro stát. Pan premiér neví, co je to podnikat. On šel ze školy do politiky a neví, co je to podnikat, uvedl Babiš v České televizi.

Čtěte také: Babišova republika: Čtěte, co všechno Babiš vlastní a kam až sahá jeho moc