Hlavní navigace

Podnikatelé nesouhlasí s povinností platit svým zaměstnancům zdravotní prohlídky

21. 5. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Unie malých a středních podniků ČR dnes vydala nesouhlasné stanovisko týkající se návrhu Ministerstva zdravotnictví, aby měli zaměstnavatelé povinnost platit svým zaměstnancům zdravotní prohlídky. Dosud je hradí zdravotní pojišťovny. Toto opatření by bylo pouze další nevítanou zátěží podnikatelů, tvrdí Unie.

" Firmám a zaměstnancům stačí, že stát ukládá povinnost pravidelných prohlídek. Není však důvod, proč by za tuto povinnost měly platit firmy. Zdravotní poplatky jsou věcí systému zdravotního pojištění. Přesun poplatku na firmy se nám nezdá šťastný. O řešení, kdy by povinné prohlídky platily firmy, by bylo možné uvažovat pouze tehdy, když by došlo k jiným výrazným úlevám na daních. Podnikatelé však v současnosti platí daně až příliš vysoké a není důvod požadovat od nich další zvláštní příspěvky," myslí si předseda Unie malých a středních podniků ČR David Šeich.

Unie na druhou stranu deklaruje, že si uvědomuje nutnost reforem a vládu v reformních krocích podporuje. V tomto případě se však jedná o přesun problému zdravotního pojištění na podnikatele, nikoliv o jeho odstranění. Pokud jsou roční náklady pro podnikatele způsobené tímto opatřením odhadované na víc jak 100 milionů korun ročně, jedná se o obrovskou zátěž pro firmy, která dolehne především na nejmenší podnikatele, domnívá se Unie. Opatření by však znamenalo pro podnikatele nejen větší výdaje, ale také více administrativy. Přesun poplatků se tak podle Unie neslučuje s tím, že vláda deklaruje snižování administrativy pro podnikatele. Ocenili bychom, pokud by vláda návrh znovu zvážila a pokusila se najít jiné řešení, které by bylo pro podnikatele přijatelnější, uzavírá své stanovisko Unie malých a středních podniků ČR.

Problematikou zdravotních prohlídek se již zabýval i business server Podnikatel.cz. Daniel Morávek zjistil, že případnou povinnost platit zdravotní prohlídky podnikatelé podmiňují například snížením povinného zdravotního pojištění.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).