Hlavní navigace

Pražská šunka leží v žaludku Itálii, Slovensku, Rakousku a Německu

28. 5. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com
Itálie, Slovensko, Rakousko a Německo vznesly námitky proti žádosti českých potravinářů, o zapsání Pražské šunky mezi zaručené tradiční speciality.

Itálii, Německu, Rakousku a Slovensku se nelíbí žádost Českého svazu zpracovatelů masa, aby Evropská unie zapsala mezi zaručené tradiční speciality Pražskou šunku, a podaly proti ní námitky. Italům se nezamlouvá označení Pražská šunka proto, že jejich potravináři používají název pražská šunka (Prosciutto di Praga) pro výrobky, které připravují podle odlišné receptury než zpracovatelé masa v České republice. Podobné námitky vyslovily i zbylé tři státy, podle kterých je pražská šunka obecně známý název a používá se dlouhodobě pro výrobky, které se vyrábí v každém místě Evropě podle jiné receptury.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com

Ilustrační obrázek.

České označení Pražská šunka se vztahuje na šunku nejvyšší jakosti vyrobenou z vepřové kýty, kde je původní tradiční oválný tvar masa zachován použitím takzvaného pražského řezu. Právě v pražském řezu se česká Pražská šunka odlišuje od pražských šunek v ostatních zemích Evropy. V nich totiž řezníci pražský řez zpravidla nepoužívají a třeba u našich východních sousedů na Slovensku šunku naráží do polyamidového obalu.

Ministerstvo zemědělství nicméně uvedlo, že českým potravinářům pomůže při vyjednávání o vznesených námitkách. Zástupci ministerstva zemědělství jsou v kontaktu s Českým svazem zpracovatelů masa. Jsme připraveni pomoci jim při vyjednávání s členskými státy a pak i s Evropskou komisí, aby se Pražská šunka dostala mezi zaručené tradiční speciality. Mezi naše priority totiž patří ochraňovat kvalitní potraviny a tradiční receptury jejich výroby, řekl ministr zemědělství Petr Bendl.

Čtěte také: Nové jméno pro pomazánkové máslo, třeba máslová pomazánka nebo pomazánkový krém

Pražská šunka už má 150 let

Pražská šunka získala svůj název už v šedesátých letech 19. století. Průmyslově ji jako první začal vyrábět Antonín Chmel, jehož společnost vznikla v Praze v roce 1879. Vedle šunky se Chmel zaměřoval na další uzenářské výrobky, které získaly slávu po celé Evropě.

Jak uvádí ministerstvo zemědělství, zaručená tradiční specialita je evropská známka kvality potravin, která není spojená s určitou zeměpisnou oblastí, ale je vyráběna tradičním způsobem podle schválené receptury po dobu nejméně 30 let. Zaručeně tradiční speciality má Česká republika (společně se Slovenskem) čtyři: špekáčky, lovecký salám, spišské párky a liptovský salám.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).