Hlavní navigace

Přístup k bankovním úvěrům se zhoršil, tvrdí polovina firem

8. 4. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 258398
Podle podnikatelů se přístup k bankovním úvěrům stále zhoršuje. Banky se však takovému názoru brání a tvrdí, že úvěrování se snižuje především kvůli horšící se bonitě firem.

Hospodářská komora ČR (HK ČR) se ve svém posledním průzkumu opět naváží do bank. Jak vyplynulo z výsledků předběžného výzkumu, který zatím provedla mezi více než 300 respondenty, podle necelé poloviny firem se za poslední půl rok opět ztížil přístup k bankovním úvěrům.

O zhoršeném přístup mluví konkrétně 46 procent firem. V průzkumu, který realizovala HK ČR v červnu loňského roku, mělo podobný názor 55 procent firem. Situace se dále zhoršuje, i když o něco mírnějším tempem než loni, komentoval čerstvá data prezident HK ČR Petr Kužel. Ten zároveň dodal, že HK ČR opět zahájila dialog s představiteli významných bank. Jednání ostatně probíhala již v únoru letošního roku, kdy HK ČR obcházela banky individuálně. Komora tak chtěla navázat na loňská jednání, která proběhla i s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou. Ta nakonec v únoru loňského roku uvolnila 1,65 miliardy korun na záruky na investiční úvěry za necelých 7 miliard a na provozní úvěry ve výši 6 miliard korun. Čtěte více: Výhodnější provozní úvěry se přiblížily i podnikatelům ze sektoru služeb

Banky se nařčení, že své úvěry plošně zpřísňují, nadále odmítají. My jsme k žádným drastickým opatřením nepřistoupili. Úvěrování firem jsme měli vždy dobře nastavené, plošně jsme významné změny proto nezaváděli, komentovala předběžné výsledky výzkumu Pavla Langová, mluvčí České spořitelny. Podle ní je ostatně poptávka firem v oblasti úvěrů nižší. Předpokládáme, že to však souvisí se zhoršující se bonitou firem. Nedá se proto takto paušalizovat, že by banky přístup k úvěrům zhoršovaly, doplnila Langová. Čtěte více: Banka se pokusila vylepšit si hodnocení tím, že shodila své konkurenty

Podnikatelské úvěry poskytnuté v roce 2009 dosáhly u nás 206,4 miliardy Kč, což představuje snížení o 1,4 % především kvůli nižší poptávce po půjčkách v nejistém prostředí. V rámci tohoto segmentu si úvěry malým podnikům a podnikatelům zachovaly dynamiku a rostly o 5,5 % na 24,5 miliardy Kč, uvedl serveru Podnikatel.cz Michal Teubner z tiskového oddělení Komerční banky.

školení červen 22 - tip do článku

Ne všichni podnikatelé vidí podobný scénář tak černě. Naopak o zlepšení přístup k úvěrům v uplynulém roce hovoří 27 procent firem. Podle 16 procent se situace nezměnila. Zbylých 11 procent respondentů zaškrtlo v dotazníku HK ČR odpověď „nevím“.

Jak dále vyplynulo z výzkumu HK ČR, změnu banky v posledním roce nahlásilo 8 procent firem. Dalších 44 procent podniků o změně banky uvažuje, přičemž více než polovina (56 %) firem tento krok neplánuje. Hlavním důvodem pro případnou výměnu nejsou však zpřísněné podmínky úvěrů, ale drahé služby. Ty zaškrtlo jako důvod pro změnu 46 procent firem, které o změně finančního domu uvažují.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).