Hlavní navigace

Profesní pojištění odpovědnosti se vyplatí i živnostníkům

14. 8. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Malý byznys neznamená malé škody. Živnostníci podceňují následky svých profesních přešlapů a proti oprávněným nárokům na náhradu škod se nekryjí.

Advokáti, lékaři, daňoví poradci nebo veterináři. Ti všichni musí mít uzavřené pojištění profesní odpovědnosti. Například advokátům to ukládá přímo zákon o advokacii. Tato ochrana se ale může vyplatit i ostatním živnostníkům, včetně zedníků, kominíků nebo automechaniků. Pojistka totiž dokáže pokrýt celou řadu pochybení, která mohou hluboce zasáhnout jejich peněženky. Často se u nich setkáváme s neoprávněným očekáváním, že škody způsobené při jejich podnikání budou zrovna tak malé, jako jejich byznys. Ve skutečnosti jsou schopni na své bedra naložit škody za statisíce i miliony korun, například kvůli chybě instalatéra nebo kvůli nedbalosti. Nesprávným rozhodnutím tak mohou zatížit své rodiny i na desítky let, upozorňuje Lucie Ponertová, produktová ředitelka Slavia pojišťovny.

Ilustrační obrázek.
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Ilustrační obrázek.

Škodu za 400 000 korun způsobil například kus hadru, který automechanik zapomněl na motoru opravovaného auta. Ten se při jízdě zahřál natolik, že vzplál a způsobil požár celého vozu. Veškerou škodu za mechanika zaplatila pojišťovna. Pokud by šlo plnění za ním, na dlouho by se zadlužil. Podobných případů evidují české pojišťovny mnohem více a apelují na živnostníky, aby zvážili nejen rizika, ale také výši limitu pojistného krytí. To by mělo odpovídat charakteru jejich klientů, poskytovaných služeb i škodám, které lze předpokládat.

Psali jsme: Podnikatel se může pojistit také proti chybám v účetnictví

Pojištění profesní odpovědnosti chrání při vzniku škody v souvislosti s výkonem a nepředvídanými finančními náklady, v jejichž důsledku by mohla být ohrožena další kariéra. Pojištění může krýt škodu nebo jinou nemajetkovou újmu způsobenou ublížením na zdraví, zvlášť závažným ublížením na zdraví, usmrcením. Dále i škodu na hmotné movité věci nebo objektu, následnou finanční škodu i náklady na právní zastoupení, vypočítává Jiří Cívka, mluvčí Generali Pojišťovny. Pojištění může být rozšířeno i o krytí škody nebo jiné újmy z výkonu vlastnických, nájemních nebo obdobných vztahů.

Pojištění profesní odpovědnosti je definováno jako pojištění proti finančním dopadům profesní chyby, která může způsobit škodu třetí osobě. V první řadě je vhodné pro všechny, kteří vykonávají profesi s vysokou mírou zodpovědnosti. Každý živnostník by si proto měl sám zodpovědět otázku, jak moc je on sám při výkonu práce zodpovědný a jaké škody může způsobit.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).