Hlavní navigace

ČSÚ: Průmyslu se daří díky elektrotechnické výrobě

10. 7. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

K vzrůstu průmyslové produkce meziročně o 3,4 procenta v květnu 2008 přispěla především výroba optických a elektrických přístrojů a zařízení, která zaznamenala navýšení o 25,2 procenta. Růst zaznamenala také výroba dopravních prostředků o 3,2 procenta a výroba strojů a zařízení o 10 procent. Naopak se nedařilo v potravinářském průmyslu u výroby nápojů a tabákových výrobků, kde se zaznamenal pokles o 7,2 procenta, výroby nekovových minerálních výrobku o 6,6 procent a u výroby textilních a oděvních výrobku byl pokles 12,5 procent, vyplývá z dnešní statistiky, kterou zveřejnila Českého statistického úřadu.

Také platy v průmyslové výrobě se v průměru zvedly o 7,1 procenta a vyšplhaly se na hodnotu 23 256 Kč, přičemž hodinová mzda je v průměru 164,7 Kč (navýšení o 13,3 procent). Zaměstnanost v průmyslu se během května zvýšila o 22,5 tisíce osob a právě v oblasti elektrotechnické a optické výroby se zvýšil největší počet zaměstnaných o 6,7 procenta. Naopak největší pokles zaměstnanců bylo zaznamenáno ve výrobě ropy a koksu o 7 procent a textilií o 6 procent.

Dle údajů, které zveřejnila organizace Eurostat, byla průmyslová produkce v dubnu letošního roku v EU 27 o 3,7 procenta vyšší. Nejvíce se průmyslová produkce zvýšila v Litvě, kde činilo navýšení 15,7 procenta, naopak ke největšímu poklesu došlo údajně v Irsku o 1 procento.

Autor článku

Redaktor/ka již pro server Podnikatel.cz nepracuje. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).