Hlavní navigace

Rodiče získají novou slevu na dani, týká se i OSVČ s výdajovými paušály

4. 11. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed
Rodiče, kteří umístí dítě ve školce nebo v jiném zařízení péče o děti, budou moct uplatnit slevu na dani až do výše minimální mzdy. Týká se to i OSVČ s paušály.

Mezi slevy na dani přibude nový přírůstek. Zřejmě už za letošní rok budou moci rodiče, kteří umístí dítě v mateřské škole nebo v jiném zařízení péče o děti, uplatnit slevu až do výše minimální mzdy, nyní tedy do 8500 korun. Sleva se týká i OSVČ, které uplatňují výdajové paušály. Novinku přináší zákon o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině, který pozměňuje zákon o daních z příjmů a který dnes navzdory vetu prezidenta schválila poslanecká sněmovna.

Čtěte více: Sleva za umístění dítěte do školky již za rok 2014

Rodiče mají novou slevu na dani až do výše 8500 Kč

Ilustrační obrázek
Autor: www.isifa.com, podle licence: Rights Managed

Za umístění dítěte do školky půjde uplatnit sleva na dani.

Rodiče budou moci uplatnit novou slevu dani, a to v případě, že umístí dítě v mateřské škole nebo v jiném zařízení péče o děti. Sleva na dani bude ve výši nákladů vynaložených na umístění dítěte, maximálně však ve výši minimální mzdy na jedno dítě, aktuálně tedy 8500 korun. Za náklad na umístění dítěte se považuje „školkovné“, ale nikoliv další související výdaje jako například výdaje za stravování, dopravu dítěte do školky nebo poplatky za volitelné zájmové kroužky, upřesnil Tomáš Hunal, odborník na zdanění fyzických osob PwC ČR.

Výši výdajů bude rodičům potvrzovat provozovatel zařízení, ve kterém je dítě umístěné. Potvrzení musí obsahovat:

  1. jméno vyživovaného dítěte poplatníka a 
  2. celkovou částku výdajů, kterou za něj v příslušném zdaňovacím období poplatník uhradil.

Slevu na dani lze uplatnit jen tehdy, pokud vyživované dítě žije s poplatníkem ve společně hospodařící domácnosti. Sleva se dá uplatnit i za vnuka nebo vnuka druhého z manželů, musí se však jednat o dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů. Stejně jako v případě daňového zvýhodnění na dítě může slevu uplatnit pouze jeden z poplatníků. Oproti daňovému zvýhodnění ale budou moci slevu uplatnit i OSVČ, které využívají výdajové paušály.

Zruší nový zákon lesní školky a spol.?

Novou slevu zavedl zákon o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině, který dnes odsouhlasila poslanecká sněmovna. Ta přitom musela přehlasovat veto prezidenta, kterému se nelíbilo, že zákon poškozuje tzv. lesní školky a omezuje existenci alternativ péče o dítě a občanských iniciativ tohoto typu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).