Hlavní navigace

Snazší zabavení a ničení padělků značkového zboží

1. 8. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dnešním dnem nabývá účinnosti novela zákona, která zjednodušuje zabavování a ničení padělků značkového zboží. Celníci mají od 1. srpna 2011 právo odebrat zboží prodejci či přepravci, u něhož je podezření na porušení práv duševního vlastnictví. A to i kdyby zboží nebylo dobrovolně vydáno. Novela zákona také nově specifikovala pojmy „dovozce“ a „vývozce“.

V případě podezření na porušení práv duševního vlastnictví je nyní odebrání zboží pro celníky jednodušší. Protokol o vydání nebo odnětí zadrženého zboží, ve kterém se uvede jeho množství a popis, podepíší dva celníci a osoba, která zboží vydala, nebo které bylo odňato. Zabrány mohou být i padělky a napodobeniny značkového zboží v případech, že se jejich vlastníka nepodaří zjistit. Zničení zboží se provede jednoduše. Na náklady držitele práv duševního vlastnictví. Duševním vlastnictvím jsou přitom myšleny například patenty na vynálezy, průmyslové vzory nebo ochranné známky.

Změna měla původně platit již od 1. července 2011. Ovšem Senát ji vrátil s pozměňovacím návrhem a sněmovna na jeho návrh přistoupila. Novela má být po změnách více provázána se zákony o obchodní inspekci a ochraně spotřebitele. Pozměněný zákon nabývá účinnosti prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po dni jeho vyhlášení. Zákon, kterým se mění zákon č. 191/1999 Sb., o opatřeních týkajících se dovozu, vývozu a zpětného vývozu zboží porušujícího některá práva duševního vlastnictví a o změně některých zákonů, byl rozeslán dne 22.7.2011 ve sbírce předpisů pod číslem 219/2011 Sb.

Autor článku

Kolektiv autorů serverů Podnikatel.cz a BusinessCenter.cz. Rozhovor s vaší firmou na Podnikatel.cz? Vyzkoušejte Videobiz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).